11 listopada 2018

Wspólnie z naszymi Partnerami i Uczestnikami naszych programów cieszymy się z Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pozdrawiamy wszystkich Polaków w Ojczyźnie i za granicą.

A tak świętowaliśmy w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości:

Patronat Honorowy nad Jubileuszową 30. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży w Warszawie w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Duda. Na 30. Parafiadę, która odbywała się w dniach od 8 do 14 lipca 2018 r. przyjechało 56 reprezentacji zagranicznych i 31 krajowych z 7 państw: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Polski. Reprezentowali swoje parafie, kluby sportowe, placówki oświatowe i organizacje polonijne. Ogólna liczba osób na Parafiadzie to 1.5 tyś. uczestników, w tym zawodnicy i opiekunowie. Komitet Organizacyjny liczył 171 osób, w tym 80 wolontariuszy. Serce zabiło mocniej, gdy dla Niepodległej niespełna 1,5 tys. osób zatańczyło Poloneza. W czasie Wieczoru Niepodległej Parafiadowicze usłyszeli wiersze i pieśni patriotyczne, wszystko przeplatane animacjami tanecznymi do polskich przebojów. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz zaprezentowała pokaz mody w stylu z czasów II RP. Zaśpiewała Marysia Joniec, bratanica o. Józefa Jońca, twórcy Ruchu Parafiadowego. Grupa z Winnicy na Ukrainie wystąpiła w spektaklu pt. „Nasza Niepodległa”, który zajął II miejsce w Przeglądzie Małych Form Teatralnych. Program Jubileuszowej 30. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży współfinansowany był ze środków następujących instytucji: Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Miasto Stołeczne Warszawa, Biuro Programu „Niepodległa”, Muzeum Historii Polski.

Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości świętowano na każdym z 16 Letnich Obozów Parafiadowych. Świętowanie w Niepodległej na niektórych turnusach obejmowało cały dzień, na innych miało charakter jednego wydarzenia. Wykorzystywano przygotowane wcześniej przez uczestników prezentacje Ojców Niepodległości, odbywały się przeglądy piosenki polskiej, turnieje sprawnościowe połączone z pytaniami dotyczącymi historii, geografii, literatury, filmu, tradycji i kultury Polski. Uroczysty charakter miało odśpiewanie hymnu narodowego, niekiedy msza za Ojczyznę, często wspólny taniec Poloneza. Szczególnie w tym dniu Parafiadowicze używali flagi Polski i malowali biało-czerwone barwy na swoich twarzach. W 10 Letnich Obozach Parafiadowych zorganizowanych dla Polonii wzięło udział 900 uczestników z 5 państw: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Rosji. Na jednym z nich byli również obecni młodzi z Małopolski. Młodzi wypoczywali ucząc się j. polskiego i historii Polski w ośrodkach nadmorskich w Dźwirzynie, Jarosławcu, Łebie, Sianożętach, Ustroniach Morskich oraz górskich w Poroninie i Zakopanem. Parafiadowy program „Łączy nas Polska” i „Sport uczy i łączy wszystkich” współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą oraz ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Zarządu Województwa Małopolskiego. Pozostałe 6 turnusów Letnich Obozów Parafiadowych zorganizowano dla dzieci i młodzieży z Polski. Odbyły się one w ośrodkach nadmorskich w Łebie, Smołdzińskim Lesie i Ustce oraz w Sypniewie. Niektóre z nich współfinansowane były ze środków Mazowieckiego Kuratora Oświaty, inne z budżetu Województwa Mazowieckiego lub m.st. Warszawy.

Stowarzyszenie Parafiada opracowało i wydało grę edukacyjną „Wyścig Niepodległości”. Gra przypomina quiz wiedzy historycznej, ale oparta jest na popularnej kiedyś, podwórkowej grze w kapsle i wzbogacona o elementy gry strategicznej. Można ją przeprowadzić w dowolnym miejscu z wymaganym do dyspozycji 3 x 3 metry płaskiej powierzchni – zarówno w pomieszczeniu, jak i w plenerze. Wyścig Niepodległości rozgrywali uczestnicy Jubileuszowej 30. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży oraz wypoczywający na Letnich Obozach Parafiadowych tak z Polski jak i z zagranicy. Grę przekazaliśmy wielu naszym Partnerom Regionalnym i zaangażowanym w wychowanie bądź edukację dzieci i młodzieży instytucjom takim jak: szkoły, centra kultury, kluby sportowe, parafie i inne. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Partnerzy w projekcie to: Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego, Wojskowy Instytut Wydawniczy, Redakcja Polska Zbrojna Historia, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Szczecinie.