11. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Lwowskiej

W dniach 17-26 sierpnia 2019 r. w Dolinie na Ukrainie odbyła się już 11. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Lwowskiej. Kilkudniowe spotkanie zostało zorganizowane na obiektach Parafii pw. Narodzenia NMP w Dolinie, a także na boisku Szkoły nr 1 w Dolinie oraz miejscowym jeziorze.

Program według triady parafiadowej obejmował wydarzenia o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym.

Filar Stadionu to możliwość startów w kilku kategoriach wiekowych zorganizowanych dla dziewcząt i chłopców. Młodzi sportowcy rywalizowali w dyscyplinach takich, jak: biegi przełajowe ze startem indywidualnym oraz sztafeta 4x 400m, biegi na orientację poprzedzone szkoleniem i zawody w kajakarstwie. W ramach konkurencji lekkoatletycznych odbyły się biegi na dystansie: 60m, 100m, 300m, 1000m, 1500m oraz chód sportowy, rzut piłeczką palantową i pchnięcie kulą, skok w dal i skok wzwyż. Rozegrano turnieje piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki, tenisa stołowego, ringo, badmintona oraz turniej szachowy i warcabów.

Parafiadowy filar Teatru to otwarte koncerty zaproszonych zespołów, m.in, laureatów 31. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie. A ponadto gry i zabawy integracyjne, wspólna rekreacja i rywalizacja. Odbyły się konkursy wiedzy: ,,Znani pochowani na Cmentarzu Łyczakowskim”, ,,Matematyka  jest  wszędzie”, ,,Pismo św. – Stary i Nowy Testament”; konkursy  plastyczne: ,,Maluję  Polskę, bo ją widziałem/am”, ,,Unia Lubelska inspiracją dla integracji i współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą”, ,,Rok Świętości Małżeństwa i  Rodziny – Moja Rodzina”; konkursy muzyczne: Sacro song i Muzyka moim życiem, a ponadto: konkurs recytatorski, konkurs taneczny i Przegląd Małych Form Teatralnych.

W ramach filaru Świątyni dbano o wyjątkowy nastrój wieczornych apeli z modlitwą na zakończenie dnia i wspólna Msza św. Niektóre konkursy tematycznie nawiązywały także do tego filaru.

Jak podsumowuje p. Maria Kujel, koordynująca projekt Parafiady Polonijne na Wschodzie pragniemy przekazać gorące podziękowanie dla wszystkich, którzy wsparli Parafiadę, szczególne Kancelarii Senatu RP. Naszym partnerem zagranicznym jest ks. Krzysztof Panasowiec, Diecezjalny Duszpasterz ds. Dzieci i Młodzieży i Parafia pw. Narodzenia NMP w Dolinie na Ukrainie.

Projekt „Parafiady Polonijne na Wschodzie 2019” współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej  nad Polonią i Polakami za granicą. W ramach tego projektu organizowane są kilkudniowe imprezy oparte na parafiadowej triadzie stadion-teatr-świątynia, które odbywają się cyklicznie. W bieżącym roku są to:
Jubileusozwa 20. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej w Landwarowie na Litwie w dniach 18-19 maja 2019 r.;
7. Parafiada Dzieci i Młodzieży w Jełgawie na Łotwie w dniach od 31 maja do 2 czerwca 2019 r.;
11. Parafiada Dzieci i Młodzieży Diecezji Grodzieńskiej w Grodnie na Białorusi w dniach 11-14 czerwca 2019 r;
11. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Lwowskiej w Dolinie na Ukrainie w dniach 17-26 sierpnia 2019 r.