×
×

11. Parafiada Dzieci i Młodzieży w Grodnie

Czytaj więcej

Cztery dni, od 11 do 14 czerwca 2019 r. trwała 11. Parafiada Dzieci i Młodzieży Diecezji Grodzieńskiej. W to wydarzenie zaangażowani są przedstawiciele różnych środowisk polonijnych na Białorusi, a cel jest jeden – wychowanie młodego pokolenia Polonii poprzez sport, kulturę, wiarę. W tym roku w grodzieńskiej Parafiadze gościnnie uczestniczyła także młodzież z Kotłasu z dalekiej Rosji.

W drugim dniu parafiadowej rywalizacji gościem honorowym był Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Parafiadę wspierali obecni w kolejne dni: bp Aleksander Kaszkiewicz, abp Tadeusz Kondrusiewicz i bp Józef Staniewski.

Blok kulturalny wypełniły przeglądy i występy artystyczne, konkursy: plastyczne, wiedzy, wokalne „Sacro Song” i „Muzyka moim życiem”. Program sportowy odbywał się zasadniczo na miejskim centralnym stadionie „Niemen” i obejmował konkurencje: skok w dal, rzut piłką palantową, biegi na 60, 100, 800, 1000 i 1500 m, szachy i warcaby, badminton, tenis stołowy, streetball, piłkę nożną oraz siatkówkę. Upały dawały się we znaki, a atmosferę jeszcze bardziej podgrzał mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Uczestników i Organizatorów.

Parafiadę w Grodnie zakończyła uroczysta gala z podsumowaniem, dekoracją zwycięzców, wręczeniem medali, pucharów i nagród. Komitet organizacyjny stanowią przedstawiciele różnych parafii grodzieńszczyzny z ks. Arturem Małafiejem na czele.

Jak podsumowuje p. Maria Kujel, koordynująca projekt Parafiady Polonijne na Wschodzie – ogromne podziękowanie dla wszystkich, którzy wsparli Parafiadę, dziękujemy Kancelarii Senatu RP, Konsulowi Generalnemu RP w Grodnie, Kurii Diecezjalnej w Grodnie, Caritas Diecezji Grodzieńskiej, Firmom wspierającym i Przyjaciołom Parafiady. Wielkie podziekowania i słowa uznania dla Wolontariuszy!

Projekt „Parafiady Polonijne na Wschodzie 2019” współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej  nad Polonią i Polakami za granicą. W ramach tego projektu organizowane są kilkudniowe imprezy oparte na parafiadowej triadzie stadion-teatr-świątynia, które odbywają się cyklicznie. W bieżącym roku są to:
Jubileusozwa 20. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej w Landwarowie na Litwie w dniach 18-19 maja 2019 r.;
7. Parafiada Dzieci i Młodzieży w Jełgawie na Łotwie w dniach od 31 maja do 2 czerwca 2019 r.;
11. Parafiada Dzieci i Młodzieży Diecezji Grodzieńskiej w Grodnie na Białorusi w dniach 11-14 czerwca 2019 r;
11. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Lwowskiej w Dolinie na Ukrainie w dniach 17-26 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz