7. Parafiada Dzieci i Młodzieży na Łotwie

W dniach 31 maja do 2 czerwca 2019 r. w Jelgavie i Zaleniekach koło Rygi odbyła się 7. Parafiada Dzieci i Młodzieży na Łotwie. Program, który można streścić w parafiadowej triadzie stadion-teatr-świątynia obejmowało współzawodnictwo sportowe i rekreacja, wydarzenia kulturalne, w tym konkursy, koncerty, spotkania integracyjne, wycieczka oraz spotkania formacyjne i modlitewne. Łotewska Parafiada zgromadziła polonijne środowiska z Daugavpils, Jekabpils, Jełgavy i innych miejscowości z Łotwy. Po raz trzeci w wydarzeniu wzięła udział reprezentacja młodzieży z Zespołu Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu.

Na otwarciu wśród gości była p. Ilga Atuza. Na dzień rywalizajci sportych przyjechała wicemer miasta Jelgava p. Ryta Wetirane, a na wieczory konkurs talentów – konsul Ambasady RP na Łotwie p. Małgorzata Heiduk-Gromek, mjr Robert Hubka oraz ks. Wiktor Selczonek.

Po oficjalnym otwarciu imprezy i prezentacji grup zorganizowano ognisko, a zespół wolontariuszy przygotował gry i zabawy integracyjne. W organizację Parafiady oprócz wolontariuszy włączyli się takze żołnierze WP.

W ramach aktywności sportowej przeprowadzono grę terenową z zadaniami. Oprócz tego rozgrywki obejmowały następujące konkurencje: biegi na różnych dystansach, bieg na orientację, skok w dal, przeciąganie liny, narty biegowe. Rozegrano turniej piłki nożnej. Współzawodnictwo sportowe, rekreacja została przeprowadzona na terenie miejscowej szkoły średniej  w Zaleniekach. W ramch programu kulturalnego odbył się konkurs „Mam talent”. Tematem konkursu wiedzy było “15 lat we wspólnej Europie”, a konkurs plastyczny zorganizowano pt. „Zawsze zielono? Moje najmilsze drzewo”. Atrakcją była wycieczka edukacyjna do Jurmały. Zakończenie Parafiady odbyło się w Jelgavie – msza św. w katedrze, a w Centrum Integracji wręczenie głównych nagród, upominków, medali, pucharów statuetek i poczęstunek.

Jak wyjaśnia koordynatorka programu „Parafiady Polonijne na Wschodzie” i wiceprezes Stowarzyszenia Parafiada, p. Maria Kujel partnerem zagranicznym tej edycji programu jest Związek Polaków na Łotwie –Oddział w Jelgavie.

Projekt „Parafiady Polonijne na Wschodzie 2019” współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej  nad Polonią i Polakami za granicą. W ramach tego projektu organizowane są kilkudniowe imprezy oparte na parafiadowej triadzie stadion-teatr-świątynia, które odbywają się cyklicznie. W bieżącym roku są to:
Jubileusozwa 20. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej w Landwarowie na Litwie w dniach 18-19 maja 2019 r.;
7. Parafiada Dzieci i Młodzieży w Jełgawie na Łotwie w dniach od 31 maja do 2 czerwca 2019 r.;
11. Parafiada Dzieci i Młodzieży Diecezji Grodzieńskiej w Grodnie na Białorusi w dniach 11-14 czerwca 2019 r;
11. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Lwowskiej w Dolinie na Ukrainie w dniach 17-26 sierpnia 2019 r.