×
×

Drugi etap konkursu Giętkie Pióro 2019 rozstrzygnięty

Czytaj więcej

Znamy już wyniku II etapu konkursu literackiego Giętkie Pióro 2019 organizowanego w 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego.

Oto nazwiska młodych twórców zakwalifikowanych do kolejnego etapu, którzy napisali najlepsze opowiadania na podstawie wybranego wątku lub postaci dramatu Wyspiańskiego, jako autorska interpretacja „Wesela 2019”.
Obok nazwisk wymienionych w porządku alfabetycznym podajemy także tytuły ich prac: Maciej Golemo – „Ostatnia wieczerza”, Natalia Kałużna – „Rozwód na cito”, Maria Molenda – „Memento mori”, Julia Olszewska – „Walka trwa wiecznie”, Aleksandra Orlikowska – Akt pierwszy scena trzynasta”, Marta Sicińska – „Nieczułe serce”, Natalia Szczypiór – „Sztuka urojeń”.

Do 14 października br. młodzi literaci będą pracować nad scenariuszem spektaklu teatralnego na podstawie własnego opowiadania z tegoż etapu.

Oceny prac dokonało Jury w składzie: Izabela Żukowska – przewodnicząca oraz Faustyna Toeplitz-Cieślak, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, Małgorzata Sobieszczańska i Małgorzata Włodarczyk.

Pierwsza edycja konkursu o nagrodę Giętkiego Pióra została przeprowadzona w 2016 r. Przeznaczona była dla młodzieży z warszawskich gimnazjów, by w ten sposób uczcić 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. A słowa zaczerpnięte z poematu Słowackiego „Beniowski” stały się mottem całego konkursu. Druga edycja konkursu, z inspiracji twórczością Josepha Conrada Korzeniowskiego, patrona roku 2017 miała już charakter ogólnopolski. Kolejna odsłona konkursu w 2018 r. związana była z twórczością Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę jego śmierci. Po edycji czwartej w bieżącym 2019 r. poświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego, piąta w 2020 r. będzie nawiązywać do literackiej puścizny Karola Wojtyły. Więcej informacji na stronie www.gietkiepioro.parafiada.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz