×
×

Inauguracja 30. Parafiady

Czytaj więcej

Prawie półtora tysiąca dzieci i młodzieży w kolorowych koszulkach, wymachujący flagami z wypisanymi nazwami swoich miejscowości z 7 państw: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Polski. Parafiadowicze przeszli wzdłuż Trasy Siekierkowskiej zmierzając do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki. Prowadziła ich Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji.

Parafiada to doskonały czas, aby zweryfikować siebie. Ale aby zweryfikować siebie potrzebny jest wzór, światło. Tym światłem jest Jezus – tymi słowami Bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców zachęcał zebranych do pełnego i owocnego przeżycia rozpoczynającej się Parafiady.

Ojciec Józef Matras, przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów nawiązując do Jubileuszu 30-lecia Parafiady, wspomniał osobę założyciela ruchu parafiadowego – o. Józefa Jońca. Wyznał, że odkrył drogę powołania pijarskiego dzięki spotkaniu z o. Józefem. Ojciec Prowincjał wyraził wdzięczność wszystkim, którzy wspierają Stowarzyszenie Parafiada w organizacji tego wydarzenia, szczególnie p. Marii Kujel. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, instytucji państwowych i organizacji pozarządowych.

Formułę otwarcia – Jubileuszową 30. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży uważam za otwartą – wypowiedział Prezes Stowarzyszenia, o. Tomasz Olczak. Przedstawicielka sportowców i Sędzia Gówny, p. Leszek Bałda złożyli uroczyste przyrzeczenia przestrzegania zasad ducha sportowego.

W imieniu wszystkich zawodników Parafiady przyrzekam, że biorąc udział w zawodach sportowych będziemy przestrzegać ich zasad w duchu sportowej rywalizacji i honoru naszych drużyn.

W imieniu wszystkich sędziów przyrzekam, że podczas Parafiady będziemy wypełniać nasze funkcje z całą bezstronnością, w poszanowaniu przepisów wierni zasadom prawdziwego ducha sportu.

Znakiem, że Parafiada się rozpoczęła było zapalenie parafiadowego znicza. W Starożytnej Grecji płonął on przed posągiem Zeusa. Teraz będzie płonął przed Chrystusem. Niech  ten znicz przypomina nam że żyjemy przed Jezusem – mówił wcześniej bp Florczyk.

Senator Jan Żaryn odczytał list od Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. W Parafiadzie bierze udział bardzo liczna grupa Polonii i Polaków z zagranicy. Nam, dorosłym, przydałby się entuzjazm młodych uczestników Parafiady –  powiedział Senator.

A inaugurację zakończył festyn, wspólna zabawa i występ zesplu Full Power Spirit.

One Comment

Dodaj komentarz