×
×

Inauguracja 31. Parafiady za nami

Czytaj więcej

31. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży uważam za otwartą – ogłosił o. Tomasz Olczak, Prezes Stowarzyszenia i Dyrektor Parafiady. Inauguracja miała miejsce 7 lipca 2019 r. w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. W imieniu wszystkich uczestników i sędziów przysięgę złożył Michał z Poznania oraz Sędzia Główny, p. Leszek Bałda. To oznacza, że parafiadowe zmagania czas zacząć.

O. Mateusz Pindelski, Przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów w homilii mówił: Przed Wami tydzień współzawodnictwa, modlitwy, przedstawień. W Piśmie Świętym możemy znaleźć wspomnanienie o trzech dyscyplinach: bieg – sprint dwóch osób, starszego Piotra i młodszszego Jan do grobu; bieg na orientację w ciemności uczniów powracajacych pośpiesznie z Emaus do Jerozolimy; pływanie św. Piotra, który rzucił się do jeziora po połowie ryb w Galilei. Co łączy te dyscypliny? – pytał młodych Ojciec Prowincjał. Wszsytkie dzieją się po zmartwychwstaniu. I dodał: Apostołowie zaczęli uprawiać sport, bo chcieli się spotkać ze Zmartwychwstałym Jezusem. Parafiada jest jednym wielkim spotkaniem z Jezusem w drugim człowieku.

W czasie Ceremoni Otwarcia do świątyni wniesiono ogień, od którego zapłonął parafiadowy znicz, oraz flagę 31. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Równoległe linie, które kreślą jej numer nawiązują do antycznej triady: stadion – teatr – świątynia. Czerwień to barwa przypominająca wrzącą krew i dynamizm związany z aktywnością fizyczną – oznacza sport. Żółty jest kolorem igrającego światła i związanych z nim nieograniczonych możliwości twórczej ekspresji – oznacza kulturę. Błękit nieba i głębia rozległych wód oceanu odsyłają nas do świata przekraczającego ludzkie tu i teraz – oznacza duchowość. Harmonijny rozwój człowieka sprawia, że przez ćwiczenia kształci się ciało, przez nauki rozwija się umysł, a przez cnoty wychowuje się serce.

Kontynuacją Inauguracji był festyn na Fortach Siekierkowskich z koncertem laureatów poprzednich Parafiad.

Na 31. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży przyjechało blisko 1,5 tys. uczestników z 7 państw: Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski. W organizację zaangażowanych jest ponad 150 wolontariuszy i członków Komitetu Organizacyjnego. Tegoroczną 31. Parafiadę honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.


Dodaj komentarz