×
×

Jubileuszowa Parafiada na Litwie

Czytaj więcej

W sobotę, 18 maja 2019 r. ropoczęła się Jubileuszowa 20. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej w Landwarowie/ Lentvaris na Litwie. Przyjechali na nią reprezentacje z kilku miejscowości: Mickuny, Landwarów Kowalczuki, Niemierz, Rukojni Stare, Troki oraz gościnnie grupa z Polski, z pijarskiej szkoły w Elblągu. Atmosfera wspaniała – przekazuje koordynatorka całego projektu, p. Maria Kujel – młodzież zaangażowana, a wolontariusze spisali się na medal. Partnerem zagranicznym dla Stowarzyszenia jest Parafialny Klub Sportowo-Rekreacyjny PAX.

Inauguracja odbyła się w Parafii Zwiastowania NMP w Landwarowie, mszy św. przewodniczył Prezes Stowarzyszenia Parafiada, o. Tomasz Olczak, a homilię wygłosił dyrektor szkoły z Elbląga, o. Rafal Roszer. Nastąpił przermasz w asyście orkiestry na stadion Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza, gdzie odbyło się oficjalnie uroczyste otwarcie Jubileuszowej Parafiady.

Program obejmował zawody sportowe w kilku konkurencjach: piłka nożna, piłka koszykowa, piłka siatkowa, ringo, warcaby, pchniecie kulą, tenis stołowy, sztafeta mieszana oraz biegi i chody na kilku dystansach. Wszsycy uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach: plastycznym, wykonując rysunki dowolną techniką na temat „Pobyt papieża Franciszka na Litwie” oraz wiedzy na ten sam temat; wiedzy biblijnej o Księdze Hioba; piosenki ludowej, religijnej lub estradowej; artystycznym z kilkunastominutowym programem dowolnym pt. „Moja Mała Ojczyzna”. Po zawodach przewidziano również czas na spotkania integracyjne grup. A mottem tegorocznej Parafiady stały się słowa najsłynniejszego pijara polskiego oświecenia, Stanisława Konarskiego: „Dokładajcie wszelkich starań kształcąc: serce cnotami,ciało ćwiczeniami, umysł naukami”.

W ramach parafiadowego współzawodnictwa prowadzona była klasyfikacja generalna. Miejsce 1. zajęła reprezentacja Parafii Wniebowzięcia NMP w Mickunach – 180 punktów. Miejsce 2. zdobyła młodzież z Parafii Zwiastowania NMP w Landwarowie – 100 puntow. Na miejscu 3. rywalizację zakończyli młodzi przedstawiciele Parafii Miłosierdzia Bożego w Kowalczukach – 88 punktów. Finaliści wezmą udział w 31. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się od 7 do 13 lipca 2019 r. w Warszawie.

Jubileuszowa 20. Parafiada na Litwie odbywa się w dniach 18-19 maja 2019 r. W drugim dniu zaplanowano wycieczkę edukacyjną dla grup polonijnych i z Polski.

Projekt „Parafiady Polonijne na Wschodzie 2019” współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej  nad Polonią i Polakami za granicą. W ramach tego projektu organizowane są kilkudniowe imprezy oparte na parafiadowej triadzie stadion-teatr-świątynia, które odbywają się cyklicznie. W bieżącym roku są to:
Jubileusozwa 20. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej w Landwarowie na Litwie w dniach 18-19 maja 2019 r.;
7. Parafiada Dzieci i Młodzieży w Jełgawie na Łotwie w dniach od 31 maja do 2 czerwca 2019 r.;
11. Parafiada Dzieci i Młodzieży Diecezji Grodzieńskiej w Grodnie na Białorusi w dniach 11-14 czerwca 2019 r;
11. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Lwowskiej w Dolinie na Ukrainie w dniach 17-26 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz