×
×

Kontynuacja konkursu „Giętkie Pióro” – Herbert 2018

Czytaj więcej

„Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” Trwa ogólnopolski konkurs literacki o nagrodę „Giętkiego Pióra” – Herbert 2018.

Wpłynęły kolejne prace na drugi etap ogólnopolskiego konkursu literackiego dla młodzieży „Giętkie Pióro”. Trzecia już edycja tego konkursu odbywa się z inspiracji słowem Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę jego śmierci.

Na pierwszym etapie uczestnicy pisali esej w stylu eseistyki Herberta z „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Po tej części konkursowej przewodnicząca jury, p. Izabela Żukowska w swoim komentarzu napisała: „Choć wszystkie historie były ciekawe, wybory autorów zaskakujące, a język, którym się posługiwali, bogaty i obrazowy. Esej okazał się bardzo trudną formą. Patron konkursu był mistrzem eseistyki, więc dla wszystkich dodatkowy punkt za to, że postanowili się z jego esejami zmierzyć”.

Na drugim etapie przekazano do oceny jury 12 zredagowanych nowel. Nowele miały dotyczyć konkretu codzienności z inspiracji wierszem „Piekło”. Wyniki tego drugiego poziomu zostaną ogłoszone 8 października 2018 r.

Na trzecim etapie autorzy najwyżej ocenionych prac zmierzą się z projektem na najlepszy scenariusz spektaklu teatralnego z inspiracji wybranym wierszem z „Pana Cogito” Herberta. Najlepszy scenariusz będzie miał wystawienie sceniczne w Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów w Warszawie.

Pierwsza edycja konkursu o nagrodę „Giętkiego Pióra” została przeprowadzona w 2016 r. Przeznaczona była dla młodzieży z warszawskich gimnazjów, by w ten sposób uczcić 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. A słowa zaczerpnięte z poematu Słowackiego „Beniowski” stały się mottem całego konkursu. Druga edycja konkursu, z inspiracji twórczością Josepha Conrada Korzeniowskiego, patrona roku 2017 miała już charakter ogólnopolski. Kolejna odsłona konkursu w bieżącym, 2018 r. związana jest z twórczością Zbigniewa Herberta. Więcej szczegółów na stronie konkursu „Giętkie Pióro”.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz