×
×

Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Czytaj więcej

Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży to wydarzenie organizowane corocznie od 30 lat, najpierw w Krakowie, a następnie w Warszawie. To największe w Europe spotkanie o charakterze sportowym, kulturalnym i religijnym. Każdego roku w wydarzeniu bierze udział od 1000 do 2000 dzieci i młodzieży wraz ze swoimi nauczycielami, wychowawcami czy trenerami. Dzięki temu stworzył się swego rodzaju „ruch parafiadowy”, który narzuca roczny rytm przygotowań do współzawodnictwa w ramach centralnych wydarzeń Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w społecznościach lokalnych z Polski, jak i innych państw, szczególnie Europy Wschodniej. Celem nadrzędnym tego wydarzenia jest promocja edukacji integralnej i formacja dzieci i młodzieży w trzech wymiarach: fizycznym, intelektualnym i duchowym. Wydarzenie to daje możliwość nawiązania relacji i wymiany doświadczeń między osobami i grupami z kraju i zagranicy

W ostatnich latach Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży dobywała się w Warszawie w jednym z ostatnich tygodni lipca. W historii uczestniczyli w niej chłopcy i dziewczęta z Europy, Azji i Afryki: większość pochodziła z Polski, ale wiele osób przyjeżdżało z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, a kilka mniej licznych grup także z takich krajów jak Hiszpania, Niemcy, Czechy, Słowacja, Kenia, Uzbekistan i inne.

Współzawodnictwo parafiadowe rozgrywane jest w 13 dyscyplinach, jak na przykład lekka atletyka: biegi, pchnięcie kulą, skok w dal, dalej: tenis stołowy, badminton, strzelectwo sportowe, pływanie, biatlon, oraz dyscypliny grupowe jak: piłka nożna, piłka siatkowa, koszykówka. Zwycięzcy otrzymują medale, dyplomy, puchary i nagrody. Współzawodnictwo na Parafiadzie jest okazją do poznania smaku zwycięstwa i porażki i dzięki temu dojrzewania w człowieczeństwie.

Dziewczęta i chłopcy mogą wziąć udział w całej serii konkursów: artystycznych, muzycznych, teatralnych i wiedzy. Lokalizacja tego wydarzenia w Warszawie stwarza wiele możliwości do zwiedzania najstarszej części miasta z zamkiem i katedrą, parlamentu i wielu bardzo interesujących obiektów, między innymi dużej ilości stołecznych muzeów. Wieczorami wszyscy uczestnicy gromadzą się wspólnie, by uczestniczyć w koncertach, obejrzeć przedstawienia lub spotkać się, co dla młodych ludzi jest bardzo interesujące, ze znanymi osobami.

Oczywiście podczas Parafiady nie brakuje przeróżnych propozycji o charakterze formacyjnym. Zawsze jest jakiś temat wiodących poszczególnych homilii i pogadanek w trakcie codziennych aktów modlitewnych. Wielu zawodników i biorących udział w konkursach w drodze na stadion lub do sali konkursowej często korzysta z okazji i poświęca kilka minut na modlitwę w namiocie specjalnie przygotowanym do adoracji Najświętszego Sakramentu. Każdy może się zapisać na wybrany przez siebie warsztat formacyjny. Doświadczenie międzynarodowego spotkania dzieci i młodzieży pokazuje, że językiem dzieci Bożych jest miłość i nie ma innego. Młodzież może dzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczyć uniwersalności Kościoła katolickiego. To owoc wspólnej modlitwy, niekiedy odmawianej jednocześnie w różnych językach.

Jubileuszowa 30. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

niedziela, 8 lipca 2018 - sobota, 14 lipca 2018

W słowie Parafiada zawiera się idea radosnego, twórczego spotkania młodych ludzi pragnących zmierzyć się w sportowej, intelektualnej i artystycznej rywalizacji. Organizowana przez
Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza tygodniowa impreza to okazja by poznać rówieśników z różnych krajów, pogłębić swoje pasje i… po prostu świetnie się bawić!
Rok 2018 będzie dla całego parafiadowego środowiska czasem wyjątkowym. Już 8 lipca rozpocznie się po raz trzydziesty Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Przekonani o wyjątkowości
naszego programu pragniemy by ten Jubileusz uczcić w niezwykły sposób.

  • W czasie trwanie imprezy zaprosimy Was na mecz, który obejrzymy wszyscy razem na profesjonalnej sali widowiskowej.
  • W poniedziałkowy wieczór odbędzie się spotkanie z wyjątkowym gościem, który – gwarantujemy – wprawi Was w doskonały humor.
  • A od wtorku będziecie mieli okazję zaprezentować nam tradycje swoich regionów podczas Kalejdoskopu Małych Ojczyzn.

Brzmi dobrze, prawda? A to jeszcze nie wszystko ;)
Naszym celem jest zaproponowanie Wam tygodnia pełnego niezapomnianych przygód. Dlatego program Międzynarodowej Parafiady przygotowaliśmy zarówno z myślą o dzieciach i młodzieży
lubiącej aktywność fizyczną jak i tej, której najlepiej czuje się w działaniach twórczych i rozwojowych.
W tym roku uczestnicy będą mieli okazję wystartować w:

  • konkurencjach w ramach 13 dyscyplinach sportowych,
  • 3 konkursach wiedzy,
  • 3 konkursach plastycznych,
  • 2 konkursach wokalnych,
  • przeglądzie form teatralnych.

Pomiędzy sportowymi, intelektualnymi i artystycznymi zmaganiami zaprosimy Was do uczestnictwa w warsztatach, wycieczkach oraz bogatym programie ewangelizacyjnym.
 
Międzynarodowa Parafiada odbędzie się w drugim tygodniu lipca (8 – 14 lipca 2018 r.) w Warszawie.
Zapraszamy do udziału dzieci i młodzież w wieku od 10 do 19 lat zorganizowanych w liczące maksymalnie 15 uczestników i 2 opiekunów reprezentacje.
Na zgłoszenia wstępne czekamy do 31 maja (grupy z Polski)
Na zgłoszenia pełne czekamy do 29 czerwca (grupy z Polski)
Koszt uczestnictwa: 520 zł (cena obejmuje: nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie, udział we wszystkich
punktach programu oraz przejazdy miejskie w ramach proponowanych atrakcji).

Nasze Logo:

Logotyp nawiązuje do trzech okręgów flagi olimpijskiej: niebieski oznacza Europę, czarny – Afrykę, żółty – Azję. Krzywe tworzą cyfrę, która oznacza Jubileuszową 30. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży. Przez 30 lat wzięło w niej udział ponad 30 tysięcy uczestników z trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Przecinające się krzywe wyznaczają trzy spłaszczone figury, które odsyłają nas do parafiadowej triady: stadion-teatr- świątynia i do idei integralnego wychowania przez sport, kulturę i wiarę. Z kolei te spłaszczone figury mają trójboczną część wspólną, która symbolizuje młodego człowieka i jego trzy aspekty: ciało, umysł i serce. Centralnym punktem tegorocznej Parafiady będą obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, stąd biało-czerwona kropka.