×
×

Ojciec Józef Joniec podobnie jak król Zygmunt III…

Czytaj więcej

W 1596 r. król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Podobnie 396 lat później o. Józef Joniec przeniósł Parafiadę z miasta królewskiego do miasta stołecznego.

Pierwsza Parafiada zorganizowana w 1989 r. przez Zakon Pijarów według pomysłu o. Józefa Jońca odbyła się w Krakowie. Program oparty na greckiej triadzie stadion-teatr-świątynia obejmował: 1) rozgrywki sportowe: turniej piłki nożnej, tenisa stołowego, biegi na dystansie 100, 400 i 1000 m, szachy, warcaby, gry i zabawy; 2) kulturalny blok artystyczny, filmowy i turystyczny szlakami Krakowa; 3) codzienną Eucharystię i modlitwę oraz konkursy wiedzy historycznej, religijnej i biblijnej. Uczestnicy z Polski mieszkali w rodzinach swoich rówieśników z Krakowa. Trzecia Parafiada w 1991 r. wyjątkowo zorganizowana została w pijarskiej parafii w Bolszewie k. Wejherowa na Pomorzu. W 1992 r. czwartą już Parafiada po raz pierwszy odbyła się w Warszawie przy obecnym (erygowanym 5 lat później) Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Włączona została w obchody 350-lecia przybycia pijarów do Polski. Ponieważ po raz pierwszy przybyła reprezentacja z Białorusi, impreza zyskała charakter międzynarodowy. W 1995 r. już 7. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży przeniesiona została na obiekty Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego, gdzie do tej pory rozgrywane są konkurencje lekkiej atletyki. Od 2006 r. gościmy na obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na warszawskim Ursynowie – wtedy odbyła się osiemnasta edycja i niektórzy kwitowali: „Parafiada osiągnął pełnoletność” . W 1997 r. ruch parafiadowy przekroczył granice Polski – wtedy to odbyła się 1. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej w Landwarowie na Litwie. Rok później na Jubileuszową 10. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży przybyła rekordowa liczba 34 reprezentacji z 19 krajów. Na przełomie tysiącleci punkt rejestracyjny odnotowywał rekordową liczbę uczestników nieznacznie przekraczającą 2000, co wraz z Komitetem Organizacyjnym i uczestnikami programów otwartych przybliża nas do imponującej liczby 2,5 tysiąca.

A w tym roku zapraszamy na Jubileuszową 30. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży – tygodniowe święto sportu kultury i wiary, by ciało kształcić ćwiczeniami, umysł – naukami, a serce – cnotami.

Pierwsze Parafiady w Krakowie

Pierwsze Parafiady w Warszawie

 

Dodaj komentarz