×
×

Obóz Parafiadowy dla Mazowsza w Łebie

Czytaj więcej

Wczoraj zakończył się trwający od 14 do 27 lipca Obóz Parafiadowych dla dzieci i młodzieży z Mazowsza w Łebie.

Pierwszy dzień zakończył się spacerem po miejscie. W kolejne odwiedzili Piernikowy Dom do Góry Nogami, Aleję Prezydentów Polski, czy słynny deptak w Łebie.

W kolejne dnia uczestnicy nie tylko zwiedzali, ale brali też udział w zajęciach artterapeutycznych prowadzonych przez p. Annę Paszt. Zajęcia skupiały się na poznawaniu siebie, odkrywaniu swoich mocnych i słabych stron, asertywności, okazywania uczuć i emocji za pomocą wykonywania prac plastycznych, przygotowywania scenek, rozmów w grupie i wielu innych form terapii za pomocą sztuki.

By się lepiej poznać i zintegrować parafiadowicze przygotowywali krótkie przedstawienia na podstawie morskich legend. Możliwości twórcze nie sprowadzały się jedynie do gry aktorskiej, ale wcześniej należało przygotować scenografię i potrzebne rekwizyty. Bardzo atrakcyjne okazały się podchody i gra terenowa, która sprawdzała umiejętności manualne, twórcze i fizyczne uczestników w każdym wieku.

Jeden dzień zarezerwowany był na wyjście do Słowińskiego Parku Narodowego na ruchome wydmy. Parafiadowicze odwiedzili również Muzeum Bursztynu i Muzeum Figur Woskowych, gdzie każdy mógł zrobić sobie zdjęcie ze sportowcami, aktorami czy artystami. Nie mogło również zabraknąć wyjść na plażę, a dzięki pięknej pogodzie dzieci mogły ochłodzić się w morzu. Zresztą nie tylko w morzu, bo w upalne dni przygotowywano Baloniadę, czyli zabawy z balonami z wodą. Młodzi sportowcy chętnie korzystali z licznych boisk rozmieszczonych wokół ośrodka, grając w piłkę siatkową, plażową, koszykówkę, badmintona czy po prostu tańcząc. Taniec był również codziennie obecny podczas porannych rozgrzewek.

Ciekawym projektem były przygotowane przez uczestników trójwymiarowe budowle, które odwzorowywały budynki tj. wieża w Pizie, Big Ben, Piramidę Cheopsa, Łuk Triumfalny czy Pałac Kultury i Nauki. Zajęcia te przygotowane były w ramach obchodzonego Roku Matematyki.

Młodsze grupy miały również okazję zwiedzić Łebę podczas wycieczki kolejką tramwajową. Obie grupy, starsza i młodsza, wybrały się na krótki spacer po rezerwacie przyrody Mierzeją Sarbską, która oddziela jezioro Sarbsko od Bałtyku.

Podczas zajęć uczestnicy wykazywali się niezwykłą pomysłowością, między innymi podczas tworzenia ekologicznych strojów, by następnie wziąć dział w Ekologicznym Pokazie Mody. Wielu uczestników odważyło się również zaprezentować swoje umiejętności podczas konkursu „Mam talent”. Podczas gry terenowej „Flagi” liczyła się nie tylko sprawność fizyczna, ale również spryt, zgranie drużyny i strategia potrzebna do przejęcia flagi drużyny przeciwnej. Uczestnicy wykazali się prawdziwą pomysłowością podczas tworzenia „Państwa kolorów”, gdzie każdej grupie został przyporządkowany jeden kolor, na którego podstawie tworzyli całe państwo. W jego skład wchodziła nazwa, herb, historia, dania tradycyjne, obyczaje, okrzyk i tradycyjny taniec.

Najważniejszy dla nas jest uśmiech na twarzach tych dzieci – powiedziała p. Anna Czaja, kierowniczka turnusu – a on nie schodził z ich twarzy – dodaje autorka niniejszej relacji, p. Magdalena Kiwior.

Dziękujemy za pomoc w organizacji Letnich Obozów Parafiadowych.


Dodaj komentarz