×
×

Obóz Parafiadowy w Smołdzińskim Lesie

Czytaj więcej

Wczoraj zakończył się ostatni w te wakacje Obóz Parafiadowy. Tym razem od 14 do 27 sierpnia 2018 r. gościliśmy w Smołdzińskim Lesie. Turnus został zorganizowany dla 45-cio osobowej grupy dzieci i młodzieży z Mokotowa – projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Kierownikiem był o. Radosław Torba, pijar z Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie na Siekierkach.

Na tym obozie uczestnicy mogli skorzystać z rozbudowanego programu warsztatowego. Warsztaty wokalne obejmowały bloki tematyczne dotyczące aparatu głosowego, dykcji i emisji głosu, powiązania ruchu z muzyką, w tym ruchu scenicznego, śpiewu jednogłosowego i wielogłosowego. Celem było wielowątkowe kształcenie muzyczne: kształtowanie świadomości pracy nad głosem, nauka oddychania wokalnego, ćwiczenia zwiększające dźwięczność i nośność głosu, rozszerzenie skali głosowej, zwiększanie siły i kształcenie barwy głosu, rozwijanie wrażliwości na dynamikę i tempo oraz umiejętności rozpoznawania metrum. W ramach zajęć skorzystano z bogatego repertuaru – młodzież miała okazję przyswoić sobie takie utwory jak: Boże coś Polskę, dwie wersje Roty, Mazurek Dąbrowskiego, Bogurodzica, Przybyli ułani pod okienko, Sokoły, Płynie Wisła płynie, Ojcowski dom. Z kolei warsztaty arteterapeutyczne służyły przede wszystkim wzmocnieniu poczucia wartość, samoświadomości poprzez kontakt ze sztuką powodujący relaks, odprężenie i wywołanie pozytywnych odczuć.

Parafiadowicze mieli też okazję zwiedzić Słowiński Park Narodowy, a w nim Wydmę Czołpińską, Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie z ekspozycją prezentującą przyrodę najważniejszych ekosystemów tego parku: morza, plaży, wydm, lasów i jezior oraz polodowcowe wzgórze Rowokół, a także fokarium w SeaPark w Sarbsku.

Parafiadowa triada to również zajęcia sportowe i rekreacyjne, których nie zabrakło i na tym obozie. Jak informuje nas o. Torba rozegrano kilka konkurencji: bieg w pozycji „mostek” z woreczkiem na brzuchu, bieg z balonem umieszczonym pomiędzy kolanami, rzut woreczkiem do celu, baloniada na plaży, czyili przerzucanie balona wypełnionego wodą przy pomocy ręczników plażowych.

Nie zabrakło również wątków związanych ze świętowaniem rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: krótkie „audycje radiowe” o Ojcach Niepodległości w trakcie przejazdu na plażę, na terenie ośrodka zostały wywieszone portrety Ojców Niepodległości, zorganizowano konkurs o Niepodległej, wyjątkowy klimat miała wieczorna modlitwa na plaży z wykorzystaniem dużego napisu na piasku NIEPODLEGŁA oraz przygotowaniem tratwy z polską flagą, która została wypuszczona w morze. Na codziennych Mszach św. – dodaje o. Radosław – rozważaliśmy ewangeliczne Błogosławieństwa.

Dodaj komentarz