×
×

Obóz Parafiadowy w Zakopanem

Czytaj więcej

Ciągle pada, ale to w niczym nie przeszkadza, no może w wędrówkach po górskich szlakach, ale i to się udało… Wykorzystując okienko pogodowe zorganizowano wycieczkę na Gubałówkę, wyjście do Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem i spacer po Krupówkach.

Obozy Parafiadowe odbywają się nie tylko nad polskim morzem, ale  i w polskich górach. W Zakopanem prowadzi go jako kierownik p. Izabela Zwierzyńska. A biorą w nim udział dzieci i młodzież z Ukrainy: Iwanofrankowsk, Lwów, Złoczów.

Podczas Dnia Kalasantyńskiego obozowicze poznali postać św. Józefa Kalasancjusza, patrona Stowarzyszenia Parafiada i założyciela Zakonu Pijarów. Uczestnicy obejrzeli ciekawą prezentację, rysowali portret Kalasancjusza, tworzyli komiks oraz przedstawiali scenkę z życia Świętego. Mnie – podaje p. Iza – szczególnie utkwiła w pamięci scena walki małego Józefa z szatanem na drzewie oliwnym w rodzinnej Peralta de la Sal oraz spacer, wtedy już księdza Kalasancjusza ulicami ubogiego Zatybrza w Rzymie i tworzenie pierwszej szkoły pijarskiej.

Konkurs „Mam talent” przyniósł wiele emocji i radości. Rozalia zachwyciła wszystkich tańcem baletowym, Wiktoria i Weronika hip-hopem, zaś Włodzimierz rysunkiem Giewontu – relacjonuje p. Zwierzyńska. Oleg zaprezentował skomplikowane ciosy karate. Publiczność z przyjemnością wysłuchała „Etiude de vidal” w wykonaniu Aleksandra oraz piosenki „Riptide” zaśpiewanej przez Annę. Gromkimi brawami zakończyły się dwa występy taneczne grupy lwowskiej.

Świętowanie w Niepodległej rozpoczęło się od „Gry polskiej”, podczas której obozowicze zmagali się z pytaniami związanymi z historią, tradycją i kulturą naszego kraju. Nie zabrakło także pytań związanych z geografią czy kuchnią polską, które okazały się najtrudniejsze. Poznanie legend polskich, rozwiązywanie zagadek, przebranie się za wybraną postać to tylko niektóre z zadań – zapisała w swoich wspomnieniach Pani Kierownik. Zwieńczeniem tego dnia było wspólne odśpiewanie hymnu oraz zatańczenie poloneza. W konkursie na pocztówkę z Polski wzięli udział prawie wszyscy uczestnicy Obozu. Zachwyt jury wzbudziła kartka przedstawiająca polskie Tatry.

W czasie Dnia sportu każdy uczestnik mógł zdobyć 100 punktów w 10 konkurencjach: serwowanie w siatkówce, rzut do kosza, ping-pong, bilard, badminton, slalom z piłeczką, tor przeszkód czy „młotek”. Najlepsi okazali się Tomek i Marian z grupy lwowskiej – prawdziwe lwy – zdobywając ex aequo 91 punktów.

W niedzielę uczestniczyliśmy we mszy św. odpustowej  w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Olczy. Orszak konny i zaprzęgi bryczek, górale w tradycyjnych strojach, kapela góralska „Giewont” spodobały się wszystkim – tego wszystkiego dowiadujemy się z relacji p. Zwierzyńskiej, która na koniec dodaje – Na szczęście przestał padać deszcz. Mamy nadzieję, że uda nam się pojechać do Morskiego Oka czy pospacerować dolinami.

 

Projekt współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą oraz ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Zarządu Województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz