×
×

Ostatni Obóz Parafiadowy w Łebie

Czytaj więcej

Statystycznie patrząc, w te wakacje Łeba była najczęściej odwiedzanym przez parafiadowiczów kurortem turystycznym nad polskim morzem. W dwóch różnych ośrodkach odbyły się tu 3 turnusy Obozów Parafiadowych dla Polonii. Niniejsza relacja dotyczy ostatniego spośród 3 kolejnych Obozów Parafiadowych dla dzieci i młodzieży z Polski. W sumie 6 turnusów – niezły wynik.

Jak poinformowała nas p. Anna Czaja, kierownik tego turnusu, parafiadowicze zwiedzili już Łebę, a w niej: Ścieżkę Czasu, czyli ul. Kościuszki, wzdłuż której na kamiennych głazach umieszczone zostały odciski dłoni prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, następnie podziwiali architektoniczne zabytki miasta. Kolejna atrakcja to Illuzeum – wystawa ukazująca tajemnice iluzji optycznych, paradoksów, dziwnych obrazów i zabawnych trików. No i jeszcze magiczne lustra w Lustrzanym Labiryncie. Zorganizowano także wycieczkę do Słowińskiego Parku Narodowego, by zobaczyć ruchome wydmy.

Na terenie obiektu rozegrano grę „Poznajmy się nawzajem”, która przypominała grę miejską. Uczestnicy zostali podzieleni na 6 grup i poruszając się po wyznaczonych punktach musieli odpowiadać na pytania dotyczące ich ośrodka kolonijnego, kadry wychowawców, historii Polski i Parafiady – zgromadzono w sumie 20 pytań. Oprócz tego musieli się jeszcze wykazać kreatywnością, sprawnością, a czasem nawet sprytem wykonując kolejne zadania: ustawić się od najmniejszego do największego, zebrać dokładnie 20 szyszek i wykorzystać je do zbudowania dowolnej ilości ludzików, policzyć rosnące brzozy – to świetny sposób na integrację.

Uczestnicy mieli też okazję, by wykazać umiejętnościami aktorskimi. Przygotowywali przedstawienia teatralne na podstawie legend związanych z Łebą: Zapadnięty zamek, Łebianie w niebie, Zbójnicki skarb, Jak diabeł kościół budował, Piraci z Rowów, Niedzielna robota.

W ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości grupa młodsza wyklejała herb i flagę Polski, grupa starsza przygotowanie prezentacji o Ojcach Niepodległości. Przy tej okazji przypomniano historię i znaczenie symboli narodowych, hymnu i wiersz „Kto Ty jesteś?”

Na Obozie realizowany jest rozbudowany program warsztatowy: nauka zachowań asertywnych w konkretnych sytuacjach życiowych – zabawy „Zatłoczony tramwaj”, „Rzeźba grupy”; nauka wyrażania siebie, własnych myśli i uczuć oraz dostrzegania własnego potencjału – zabawy „Wesoły krąg”, „Harmonijka uczuć”; wzmacnianie poczucia własnej wartości – zabawy „Biwak”, Obcy na peronie”; budowanie poczucia bezpieczeństwa – zabawy „Odgadywanie uczuć” „Nie rozśmieszaj mnie”.

To już ostatni w te wakacje Obóz Parafiadowy w Łebie, który rozpoczął się 2 i potrwa do 15 sierpnia 2018 r. Został on zorganizowany dla dzieci i młodzieży z Mazowsza. A projekt współfinansowany jest ze środków Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Dodaj komentarz