×
×

Parafiada Diecezji Witebskiej w Orszy na Białorusi

Czytaj więcej

Na wzór Parafiad Polonijnych na Wschodzie w dniach od 8 do 11 sierpnia 2018 r. w Orszy na Białorusi odbyła się 4. Parafiada Dzieci i Młodzieży Diecezji Witebskiej. W wzięło w niej udział 7 grup, które reprezentowały parafie: Łyntupy, Łuczaj, Witebsk, Woropajewo, Pagoszcza, Wierchniedwińsk, Głębokie. Uroczystej Eucharystii na inaugurację przewodniczył Ordynariusz Diecezji, JE Bp Aleh Butkiewicz.

Młodzi, w tym roku niespełna 100 osób, spotykali się na współzawodnictwie w ramach triady stadion-teatr-świątynia. Rozegrano kilka dyscyplin sportowych: bieg na 30m i 60m, skok w dal, tenis stołowy, pływanie, warcaby oraz zespołowe turnieje piłki nożnej i piłki ręcznej. Uczestnicy przyjechali na Parafiadę z przygotowanym wcześniej programem artystycznym: twórczym przedstawieniem swojej parafii, etiudą teatralną pt. „Czym jest rodzina” oraz pantomimą ukazującą jeden z uczynków miłosierdzia. Każdy mógł wystartować w konkursie wiedzy o historii Diecezji Witebskiej, konkursie plastycznym pt. „Kościół to rodzina” oraz konkursie piosenki religijnej. Dużą atrakcją było zwiedzanie nowego kompleksu sportowego w Orszy z salą do piłki halowej, salą z ringiem do boksu i pełnowymiarowym lodowiskiem.

Przedstawicielem Stowarzyszenia Parafiada i Zakonu Pijarów na tej imprezie jest o. Grzegorz Książek. On też głosił konferencjekonferencje nt. Kościóła jako rodziny na podstawie Pisma św, historii Kościoła pierwszych wieków i zadania Kośioła jako rodziny dziś. Przedstawił także historia Parafiady i jej myśl dla nas – jak mówił – jako małej rodziny na ziemi witebskiej.

Nie brakowało czasu na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź, wspólną Mszę św. rano i modlitwę wieczorną. W dzienny program wplecione były pogodne wieczory – tańce i zababwy, a raz ognisko z kiełbaskami.

Jednym słowem pełną równowaga – coś dla ciała, dla umysłu i dla duszy. A w klasyfikacji generalnej wygrała reprezentacja Parafii w Łyntupach.

Dodaj komentarz