×
×

Parafiadowe Imprezy Regionalne – kwiecień 2018

Czytaj więcej

W kwietniu rozpoczęły się tegoroczne Parafiadowe Imprezy Regionalne organizowane przez Stowarzyszenie i naszych Partnerów w różnych częściach Polski – w sumie zaplanowano 50 takich imprez, których kalendarz rozpisany jest aż do grudnia 2018 r. Na program „Ruch Rzeźbi Umysł, Serce i Ciało”, które jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki składają się: Parafiady Regionalne organizowane na wzór Parafiady Międzynarodowej programowo opartej na triadzie stadion-teatr-świątynia; służące integracji lokalnej społeczności Rodzinne Święta Sportu, w tym festyny i pikniki; przeróżne Imprezy Aktywizujące, czyli turnieje sportowe, memoriały, rajdy, biegi, gry miejskie.

III Rajd Katyński na trasie Białystok, Dobrzyniewo Kościelne, Święta Wola odbył się 20 kwietnia 2018 r.

W Wolsztynie i na terenie powiatu 15 kwietnia 2018 r. zorganizowano VIII Rajd Rowerowy – Pamiętamy o Ojcu Józefie – Szlakiem Dębów Katyńskich. Jak tłumaczy p. Elżbieta Weiss ideą rajdu jest propagowanie inicjatywy i zasadzenie kolejnego Dębu Katyńskiego, dla uhonorowania katyńskiego bohatera – w tym roku porucznika Wojciecha Łukaszewicza. W trasę ruszyła ponad 100-osobowa grupa rowerzystów: młodzież, nauczyciele, rodzice i harcerze. Szlakiem Żurawim, przez Ruchocki Młyn i nad Jeziorem Brajec dotarli do Tuchorzy, gdzie rośnie Dąb Katyński poświęcony aspirantowi Ludwikowi Walkowiakowi. Dalej do Karpicka, by uczcić pamięć porucznika Mariana Skibińskiego.

Dnia 13 kwietnia 2018 r. na osiedlu Jana III Sobieskiego w Poznaniu odbył się 8. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca. W tym roku wzięło w nim udział blisko 1400 osób – podaje p. Grażyna Gulczyńska – to aż 1449 osobostartów (starty uczestników biegów indywidualnych i sztafetowych). Podczas ósmej edycji w 13 biegach dla dzieci i młodzieży wystartowało 1124 uczniów i sportowców z blisko 100 placówek oświatowych (szkoły, przedszkola, kluby sportowe) z kilkunastu miejscowości z całej Polski. W organizacji wydarzenia pomagała grupa blisko 150 wolontariuszy. Nad przebiegiem rywalizacji czuwali licencjonowani sędziowie PZLA, a wyniki biegów były rejestrowane elektronicznie – dodaje p. Gulczyńska. Organizator tradycyjnie przygotował dla wszystkich uczestników żółte koszulki biegowe z charakterystycznym logo biegu, a na mecie na każdego czekał ładny tłoczony medal z pogodną twarzą o. Józefa. Tegoroczne medale, podobnie jak w poprzednich edycjach, znowu można było w sposób nieskończony łączyć. Wszyscy wiemy, że bieganie łączy ludzi, a medale Biegu Jońca tę ideę wyrażają – tłumaczyła p. Grażyna. Tegoroczny bieg odbył się w roku 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Dnia 10 kwietnia 2018 r. Domanowo gościło uczestników VIII Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Mieszanych Szkół Podstawowych pt. „Ojcze Józefie, pamiętamy i dziękujemy”. Do udziału w rozgrywkach dopuszczane są pięcioosobowe drużyny składające się z co najmniej 1 dziewczynki + 4 chłopców. Celem imprezy oprócz upamiętnienia o. Józefa Jońca, twórcy Parafiady oraz pozostałych 95 ofiar tragedii smoleńskiej było kształtowanie prozdrowotnych nawyków poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i oczywiście popularyzacja piłki nożnej halowej w środowisku dzieci i młodzieży obu płci.

W dniach 7 i 8 kwietnia 2018 r. odbył się III Diecezjalny Memoriał im. o. Józefa Jońca SchP w piłce nożnej dziewcząt i chłopców. Uczestników goszczono w miejscowościach: Pelplin, Rudno, Subkowy.

W Czeremsze 3 kwietnia 2018 r. odbył się VIII Diecezjalny Turniej Szachowy Nadziei Wielkanocnej, zorganizowany dla dzieci do lat 10. Turniej zgromadził 51 uczestników – podaje ks. Krzysztof Domaraczenko – z Białegostoku, Miedznej, Węgrowa, Sarnaki, Czeremchy, Sokołowa Podlaskiego, Siemiatycz, Czartajewa. Rozegrano 7 rund, systemem szwajcarskim przy tempie 30 minut na zawodnika.

Więcej informacji na www.regio.parafiada.pl

Dodaj komentarz