×
×

Parafiadowe Imprezy Regionalne – wrzesień 2018

Czytaj więcej

We wrześniu 2018 r. odbyły się kolejne spośród 50 zaplanowanych na ten rok Parafiadowych Imprez Regionalnych. Imprezom sprzyjała bardzo ładna pogoda, przedłużające się lato na początku września i babie lato na początku kalendarzowej jesieni.

 

Lasy wokół miejscowości Serpelice stały się miejscem rozegrania Nadbużańskiego Bieg Terenowy „Perła Podlasia”. A wszystko zaplanowano na 30 września 2018 r.

W niedzielne popołudnie, 23 września 2018 r. w parku przy Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II przy ul. Focha 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się festyn – rodzinne święto sportu – pożegnania wakacji 2018 r. Blisko 90 osobowa grupa chętnie uczestniczyła we wspólnych zabawach oraz konkursach pokazując że wolny czas można spędzać w aktywny sposób – poinformowała nas p. Katarzyna Lech. Z programem artystycznym – dodała – wystąpili podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu powiatu ostrowieckiego i opatowskiego, którzy pokazali że niepełnosprawność nie przeszkadza w rozwijaniu talentów. Na uczestników festynu czekały liczne konkurencję sportowe i zręcznościowe zarówno indywidualne jak i grupowe. Wiele pozytywnych emocji dostarczyły tańce integracyjne i konkurencje: „Bieg drwala”, „Węzeł przyjaźni” oraz „Kelner”. Okazją do pokazania talentu artystycznego był konkurs florystyczny „Wspomnienie lata”. Wszyscy chętni mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie w ustawionym specjalnie na tę okazję namiocie paintballowym. Na zwycięzców czekały pamiątkowe dyplomy oraz upominki – kończy relację p. Lech. Lokalnym partnerem Stowarzyszenia Parafiada jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii świętego Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Festyn o podobnym charakterze odbył się tydzień wcześniej, 16 września w Białymstoku.

Dnia 13 września 2018 r. na  obiektach sportowych przy Szkole Podstawowej  nr 1 w Bukownie odbył się po raz szósty Festyn Rodzinny, który najliczniej zgromadził uczniów klas pierwszych wraz z rodzicami – precyzuje p. Agnieszka Karcz. W czasie festynu rozegrano konkurencje: strzał do bramki, rzuty piłeczkami do kosza, skoki na skakance, rzuty woreczkami do obręczy, skoki w dal. Nie mogło zabraknąć również loterii fantowej, w której każdy los wygrywał oraz poczęstunku dla najmłodszych – dodaje p. Agnieszka. Dla najlepszych trzech rodzin, a w sumie w festynie wzięło udział ponad 80 osób, przygotowano pamiątkowe statuetki. Celem tego typu imprez jest zintegrowanie rodziców, dzieci i nauczycieli, włączenie rodziców do aktywnego uczestnictwa w zabawach, upowszechnianie sportowego, zdrowego stylu życia.

Z relacji ks. Zbigniewa Sajewskiego dowiadujemy się, że 8 września 2018 r. w pięknej scenerii i przy wyśmienitej pogodzie w Płońsku odbył się Festyn Rodzin na zakończenie wakacji. Na cykliczną imprezę, organizowaną już po raz piętnasty przybyło ok. 300 osób – wylicza ks. Zbigniew. Wśród uczestników były dzieci i młodzież, ale także dorośli, przede wszystkim rodzice dzieci. W imprezie wzięli również udział pensjonariusze Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Płońsku i osoby niepełnosprawne z miasta. Festyn realizowany był według triady parafiadowej: był czas na modlitwę, zajęcia sportowe i rekreacyjne, oraz konkursy muzyczne, poetyckie i plastyczne. Organizatorzy zaplanowali konkurs muzyczny na piosenkę wakacyjną oraz konkurs plastyczny dotyczący najciekawszych miejsc zwiedzanych w czasie wakacji. Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w grze plenerowej  Wyścig Niepodległości.Na zakończenie festynu wręczono pamiątkowe dyplomy, a najlepsi w poszczególnych dyscyplinach sportowych i konkursach zostali udekorowani medalami – dodaje ks. Sajewski.

„Pożegnanie Wakacji” – impreza o charakterze sportowym i rekreacyjnym odbyła się także 8 września 2018 r. w Tucholi.

Festyn „Pożegnanie Wakacji” z turniejem szachów szybkich rozpoczął parafiadowy kalendarz imprez regionalnych w nowym roku szkolnym, 1 września  2018 r. w miejscowości Węgrów w województwie mazowieckim.

Na program „Ruch Rzeźbi Umysł, Serce i Ciało”, które jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki składają się: Parafiady Regionalne organizowane na wzór Parafiady Międzynarodowej programowo opartej na triadzie stadion-teatr-świątynia; służące integracji lokalnej społeczności Rodzinne Święta Sportu, w tym festyny i pikniki; przeróżne Imprezy Aktywizujące, czyli turnieje sportowe, memoriały, rajdy, biegi, gry miejskie – w sumie 50 imprez od kwietnia do grudnia 2018 r.

Więcej informacji na www.regio.parafiada.pl

Dodaj komentarz