Parafiadowe Imprezy Regionalne – wrzesień 2018

We wrześniu 2018 r. odbyły się kolejne spośród 50 zaplanowanych na ten rok Parafiadowych Imprez Regionalnych. Imprezom sprzyjała bardzo ładna pogoda, przedłużające się lato na początku września i babie lato na początku kalendarzowej jesieni.

Lasy wokół miejscowości Serpelice stały się miejscem rozegrania Nadbużańskiego Bieg Terenowy „Perła Podlasia”. A wszystko zaplanowano na 30 września 2018 r.

W niedzielne popołudnie, 23 września 2018 r. w parku przy Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II przy ul. Focha 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się festyn – rodzinne święto sportu – pożegnania wakacji 2018 r. Blisko 90 osobowa grupa chętnie uczestniczyła we wspólnych zabawach oraz konkursach pokazując że wolny czas można spędzać w aktywny sposób – poinformowała nas p. Katarzyna Lech. Z programem artystycznym – dodała – wystąpili podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu powiatu ostrowieckiego i opatowskiego, którzy pokazali że niepełnosprawność nie przeszkadza w rozwijaniu talentów. Na uczestników festynu czekały liczne konkurencję sportowe i zręcznościowe zarówno indywidualne jak i grupowe. Wiele pozytywnych emocji dostarczyły tańce integracyjne i konkurencje: „Bieg drwala”, „Węzeł przyjaźni” oraz „Kelner”. Okazją do pokazania talentu artystycznego był konkurs florystyczny „Wspomnienie lata”. Wszyscy chętni mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie w ustawionym specjalnie na tę okazję namiocie paintballowym. Na zwycięzców czekały pamiątkowe dyplomy oraz upominki – kończy relację p. Lech. Lokalnym partnerem Stowarzyszenia Parafiada jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii świętego Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Festyn o podobnym charakterze odbył się tydzień wcześniej, 16 września w Białymstoku.

Dnia 13 września 2018 r. na  obiektach sportowych przy Szkole Podstawowej  nr 1 w Bukownie odbył się po raz szósty Festyn Rodzinny, który najliczniej zgromadził uczniów klas pierwszych wraz z rodzicami – precyzuje p. Agnieszka Karcz. W czasie festynu rozegrano konkurencje: strzał do bramki, rzuty piłeczkami do kosza, skoki na skakance, rzuty woreczkami do obręczy, skoki w dal. Nie mogło zabraknąć również loterii fantowej, w której każdy los wygrywał oraz poczęstunku dla najmłodszych – dodaje p. Agnieszka. Dla najlepszych trzech rodzin, a w sumie w festynie wzięło udział ponad 80 osób, przygotowano pamiątkowe statuetki. Celem tego typu imprez jest zintegrowanie rodziców, dzieci i nauczycieli, włączenie rodziców do aktywnego uczestnictwa w zabawach, upowszechnianie sportowego, zdrowego stylu życia.

Z relacji ks. Zbigniewa Sajewskiego dowiadujemy się, że 8 września 2018 r. w pięknej scenerii i przy wyśmienitej pogodzie w Płońsku odbył się Festyn Rodzin na zakończenie wakacji. Na cykliczną imprezę, organizowaną już po raz piętnasty przybyło ok. 300 osób – wylicza ks. Zbigniew. Wśród uczestników były dzieci i młodzież, ale także dorośli, przede wszystkim rodzice dzieci. W imprezie wzięli również udział pensjonariusze Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Płońsku i osoby niepełnosprawne z miasta. Festyn realizowany był według triady parafiadowej: był czas na modlitwę, zajęcia sportowe i rekreacyjne, oraz konkursy muzyczne, poetyckie i plastyczne. Organizatorzy zaplanowali konkurs muzyczny na piosenkę wakacyjną oraz konkurs plastyczny dotyczący najciekawszych miejsc zwiedzanych w czasie wakacji. Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w grze plenerowej  Wyścig Niepodległości.Na zakończenie festynu wręczono pamiątkowe dyplomy, a najlepsi w poszczególnych dyscyplinach sportowych i konkursach zostali udekorowani medalami – dodaje ks. Sajewski.

„Pożegnanie Wakacji” – impreza o charakterze sportowym i rekreacyjnym odbyła się także 8 września 2018 r. w Tucholi.

Festyn „Pożegnanie Wakacji” z turniejem szachów szybkich rozpoczął parafiadowy kalendarz imprez regionalnych w nowym roku szkolnym, 1 września  2018 r. w miejscowości Węgrów w województwie mazowieckim.

Na program „Ruch Rzeźbi Umysł, Serce i Ciało”, które jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki składają się: Parafiady Regionalne organizowane na wzór Parafiady Międzynarodowej programowo opartej na triadzie stadion-teatr-świątynia; służące integracji lokalnej społeczności Rodzinne Święta Sportu, w tym festyny i pikniki; przeróżne Imprezy Aktywizujące, czyli turnieje sportowe, memoriały, rajdy, biegi, gry miejskie – w sumie 50 imprez od kwietnia do grudnia 2018 r.

Więcej informacji na www.regio.parafiada.pl