×
×

Pierwsze Dęby Pamięci posadzono 13 kwietnia 2008 r.

Czytaj więcej

Pomysłodawcami akcji uczczenia Ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie imiennych Dębów Pamięci byli w 2007 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie. Formę ogólnopolskiego programu nadał jej o. Józef Joniec, prezes stowarzyszenia Parafiada.

Inauguracja programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” miała miejsce 13 kwietnia 2008 r., kiedy to na Cmentarzu Żołnierzy Polskich w Radzyminie zostało zasadzonych 30 pierwszych Dębów Pamięci. Od samego początku honorowy patronat nad programem objął prezydent Lech Kaczyński. Zamiarem twórców jest posadzenie 21857 drzew.

Chcemy w ten sposób zachować pamięć i złożyć hołd Bohaterom Zbrodni Katyńskiej. Byli to oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi żołnierze Wojska Polskiego, częściowo pozostający w rezerwie naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów, a także funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz kapelani spośród duchowni różnych wyznań. Więzieni m.in. w obozach jenieckich w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku zamordowani przez służby NKWD strzałem z broni krótkiej w tył głowy bez wzywania przed sąd, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia spoczywają w zbiorowych mogiłach w Katyniu k. Smoleńska, Miednoje k. Tweru, Piatichatkach pod Charkowem, Bykowni pod Kijowem i najprawdopodobniej w Kuropatach pod Mińskiem. Cierpienie Narodu Polskiego wzmogła zaplanowana na 13 kwietnia 1940 r. deportacja ponad 61 tysięcy osób, najbliższej rodziny Katyńczyków do republiki Kazachskiej. Władze ZSRR przez lata zaprzeczały swojej odpowiedzialności za tę zbrodnię, dopiero 13 kwietnia 1990 r. oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. W 2017 r. Sejmy RP ustanowił specjalną uchwałą dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchodzony jest on w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów.

Każdy z szacowanych 21857 Dębów Pamięci w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” dedykowany jest jednemu Bohaterowi. Wyjątek stanowi Dąb zasadzony w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego. Ten ma upamiętniać wszystkie Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Dąb został zasadzony 13 kwietnia 2016 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, chociaż pierwotnie uroczystość miała się odbyć 12 kwietnia 2010 r.

Koordynatorem programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Ze strony internetowej katyn-pamietam.pl można pobrać formularz zgłoszeniowy do udziału w akcji sadzenia Dębów Pamięci, przeczytać zebranie informacje o Bohaterach Zbrodni Katyńskiej i zobaczyć mapę Dębów Pamięci, które rosną już nie tylko w Polsce, ale i wśród Polaków i Polonii na całym świecie. Honorowy Patronat nad programem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Dodaj komentarz