×
×

Pierwszy Obóz Parafiadowy dla Mazowsza w Łebie

Czytaj więcej

Dzieciaki bardzo polubiły tance integracyjne – relacjonuje p. Paulina Famulska, kierownik Obozu Parafiadowego w Łebie zorganizowanego dla dzieci i młodzieży jednej z gmin Mazowsza – tańczą w różnych miejscach i często, nie tylko w naszym ośrodku, ale również na plaży, w ramach dyskoteki, a jedna grupa nawet w czasie porannej rozgrzewki. Hitem jest taniec belgijski, ale popularnością cieszą się również taniec węgierski, Ding Dong, Chocolate i inne. W dniach od 27 lipca do 9 sierpnia 2018 r. w tym samym ośrodku wypoczywa równolegle druga grupa z innej gminy Serca Polski.

Wychowawcy już na samym początku poprowadzili spotkania w swoich grupach na temat przyjaźni i jej znaczenia w życiu człowieka, a także o wolności jako wartości – czym ona jest? – na takie pytanie szukali odpowiedzi młodzi koloniści. Inspiracją była pantomima przygotowana przez samych wychowawców. Wprowadzeniem do przeżycia pierwszej parafiadowej niedzieli były rozważania na podstawie ewangelicznej historii o rozmnożeniu chleba. Niektórzy pisali „list do Pana Boga”, w którym zawarli swoje modlitwy – o co chcą poprosić lub za co chcą podziękować.

Szczególnie uroczyste było Świętowanie Niepodległej – dodaje p. Famulska – wprowadzenie historyczne, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i modlitwa w intencji Bohaterów walki o niepodległość. Świętowanie poprzedziła nauka hymnu i pieśni patriotycznych oraz przygotowanie plakatów o Ojcach Niepodległości. Parafiadowicze uczcili również rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wieczorem, 1 sierpnia zorganizowali wyjątkową inscenizacje scenograficzną na plaży: z rozłożoną biało-czerwoną flagą, zapalonymi pochodniami i wyrysowanym na piasku symbolem Polski Walczącej. Wszyscy śpiewali pieśni patriotyczne i uczestniczyli w modlitwa o pokój według słów św. Franciszka.

Na wzór programu telewizyjnego przeprowadzono pogodny wieczór „Kocham Cię, Polsko”. Uczestnicy, ubrani w stroje w barwach narodowych, z wymalowanymi biało-czerwonymi paskami na policzkach, podzieleni na 4 grupy prowadzili współzawodnictwo w zabawach: kalambury, odgadywanie piosenki, głuchy telefon.

Dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Mazowieckiego na kolonii poprowadzono rozbudowany program warsztatowy. Chwile pomiędzy warsztatami z trenerami wypełniały gry historyczne i geograficzne, składanie origami, zabawy integracyjne, zajęcia rekreacyjne i sportowe. Odbyły się również warsztaty udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez Grupę PCK Bydgoszcz. Wyloguj się, zaloguj się – pod takim hasłem prowadzono promocję aktywnego uczestniczenia w programie, przy jednoczesnym ograniczeniu używania telefonów komórkowych – dwa razy dziennie, w sumie ok. 1 godziny.

Wyjątkową atrakcją były wycieczki. Uczestnicy tego turnusu zwiedzili rozmieszczony na powierzchni 5 tys. m2 Labirynt Naturalny i Ogród Drewnianych Gier Wieloformatowych w Łebie, w którym mogli podziwiać klasyczne gry yenga, bierki, procę, czy koło chomika, ale w rozmiarze XXL. Zwiedzili Trójmiasto, a w nim molo i klif w gdyńskim Orłowie, Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte oraz kościół w Bolszewie. Byli w Sea Park w Sarbsk, gdzie uczestniczyli w programie pokazów treningu medycznego fok i pokazie akrobatycznym lwów morskich. Niektóre wspomnienia z Sea Park i Trójmiasta uwiecznili w ramach konkursu fotograficznego. Pozostałe z pewnością pozostaną w pamięci.

Dodaj komentarz