×
×

Parafiada Archidiecezji Lwowskiej zakończona

Czytaj więcej

W sobotę, 18 sierpnia br. rozpoczęło się kwaterowanie grup, które przyjechały do Doliny, by wziąć udział w Jubileuszowej 10. Parafiadzie Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Lwowskiej. W tym roku gościliśmy 20 grup, reprezentacji parafii z naszej diecezji  – mówi ks. Krzystof Panasowiec, dyrektor imprezy. Dzień później, w niedzielę, 19 sierpnia br. odbyło się uroczyste otwarcie wydarzenia. Parafiada na Ukrainie trwała od 18 do 27 sierpnia 2018 r.

W ramach inauguracji parafiadowicze zgromadzili się na wspólnej Eucharystii, po której odbył się koncert i pokazy taneczne zaproszonych zespołów oraz laureatów tegorocznej Jubileuszowej 30. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Tego samego dnia rozpoczęła się rywalizacja sportowa w biegach przełajowych z metą przy scenie koncertowej. W kolejne dni rozegrano zawody sportowe w następujących konkurencjach: bieg na kilku dystansach oraz chód sportowy, biegi na orientację, rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą, skok w dal i skok wzwyż, a także zawody sportowe w kajakarstwie na miejscowym jeziorze oraz turnieje ringo, badmintona, tenisa stołowego, szachy i warcaby. W konkurencjach drużynowych rozegrano mecze piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki. Nie zabrakło też gier i zabaw, integracji i rekreacji.

Parafiada oparta jest na starożytnej triadzie stadion-teatr-świątynia. Dlatego parafiadowy czas wypełniony był konkursami. Zorganizowano konkursy wiedzy na kilka tematów: „Pismo św. – Stary i Nowy Testament”, „Niepodległa – historia, geografia, kultura i tradycja”, „Bohaterowie narodowi – twórcy Niepodległej” Odbyły się konkursy plastyczne: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „Mundial w Rosji 2018”, „Śladami Niepodległej w Mojej Małej Ojczyźnie”. Oprócz tego młodzi mogli wystartować w konkursie recytatorskim, konkursie wokalnym piosenki religijnej „Sacro Song” oraz piosenki z dowolnego repertuaru zatytułowanego „Muzyka moim życiem”, konkursie tanecznym lub Przeglądzie Małych Form Teatralnych.

Nagrodę dla najlepszej reprezentacji otrzymali… gospodarze, Parafii pw. Narodzenia NMP w Dolinie na Ukraina. Dekoracje zwycięzców odbywały się przez wszystkie dni parafiadowej rywalizacji. W ostatni dzień podziękowano opiekunom, sędziom i wolontariuszom.

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Kancelarii Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Dodaj komentarz