×
×

Polonijny Obóz Parafiadowy w Dźwirzynie

Czytaj więcej

Do Dźwirzyna przyjechali uczestnicy Obozy Parafiadowego, w dniach od 23 czerwca do 6 lipca 2019 r. z Wileńszczyzny: Landwarowa, Mickun, Starych Trok oraz z Grodna – Dziewiatówki na Białorusi i dalekiej Rosji – Karelii, z Piterozawodska.

Parafiadowicze zwiedzili już Kołobrzeg – mówi p. Joanna Jurewicz, która jest kierowniczą tego turnusu – a w nim: port, molo, latarnię morską i muzeum minarałów, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, muzeum figur woskowych, stare miasto z katedrą i ratuszem. Na koniec czekała na nas atrakcja w postaci rejsu statkiem po Morzu Bałtyckim – dodaje.

Spacery po Dźwirzynie i okolicach, w tym wyprawę nad jezioro Resko Przymorskie wykorzystaliśmy jako okazję do poznawania nadbałtyckiej fauny i flory, o czym informują rozmieszczone w różnych miejscach bogate w wiadomości tablice. To świadome zwiedzanie skończyło się konkursem wiedzy na tent temat – dodaje p. Joanna.

O tym, że jesteśmy nad morzem przypomina nam nie tylko plaża, ale również miejscowy kościół w kształcie żagłowki. Parafiadowicze chętnie angażują się w przygotowanie liturgii.

Parafiadowy dzień wypełniony jest aktywnością fizyczną. Rozegrano już turnieje piłki sistkowej grup mieszanych, piłki nożenej, ringo i w warcaby. Zorganizowano tor zadań, ćwiczeń i zagadek, w sumie 11 stanowisk, a pośród nich sporo zagadek związanych z j. polskim, np. słowa z dziedziny sportu, wyszukiwanie nazw zwierząt w zdaniach, a także zadania sprawnościowe typu slalom z piłką, czy zabawne szukanie jednozłotówki w piasku. Atrakcją była wizyta w Parku Linowym.

Przygotowujemy się do Dnia Polski – podaje p. Jurewicz – wszyskie zebrane wcześniej informacje posłużą nam do opracowania quizu wiedzy o Polsce. Uczestnicy przygotowali już układ taneczny z białoczerwonymi szarfami do Walca Chopina. Aby bardziej poznać postać Stanisława Moniuszko posłużyliśmy się mapą myśli o nim – relacjonuje p. Joanna.

Bardzo ładnie wyglądają przygotowane przez dzieci pocztówka z Polski, przygotowane przy zastosowaniu przeróżnych technik: rysowanie, malowanie, szkicowanie ołówkiem, wycinanki, wydzieranki, z wykorzystaniem mateirałów przyrodniczych. Będzie to wspaniała pamiątka!

W ramach projektu „Letnie Obozy Parafiadowe z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy” zaplanowano 10 dwutygodniowych turnusów w miejscowościach nadmorskich i górskich. Uczestniczy w nich dzieci i młodzież związana ze środowiskami, ośrodkami, instytucjami i organizacjami polonijnymi ze Wschodu, takimi jak polonijne organizacje społeczne, w tym związki Polaków, szkoły polskie, kluby sportowe i parafie z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. Projekt jest dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Dodaj komentarz