×
×

Polonijny Obóz Parafiadowy w Jarosławcu po raz drugi

Czytaj więcej

Tuż po zakończeniu Parafiady w Warszawie rozpoczęła się kolejna seria Polonijnych Obozów Parafiadowych w terminie od 13 do 26 lipca 2019 r. Jeden z nich zorganizowano w Jarosławcu. Uczestniczyły w nim dzieci i młodzież ze Lwowa, Złoczowa i Nowgradu Wołyńskiego na Ukrainie oraz z Wilejki i Rakowa na Białorusi.

Chciałabym serdecznie podziękować wspaniałym opiekunom tych grup – podkreśla p. Monika Kucała, kierwnicza tego turnusu – przez dwa tygodnie podziwiałam ich wielkie zaangażowanie i oddane serce dla pracy z dziećmi.

Parafiadowicze w samym Jarosławcu odwiedzili Muzeum Bursztynu i spędzili fantastyczny czas w Parku Linowym. Zorganizowano też wycieczki autokarowe. Pierwszą do Parku Edukacji i Rozyrwki Leonardia w Darłowie, które posiada ponad 100 gier – wszystkie wykonane są z drewna. Wszyscy, starsi i młodsi mieli wielką frajdę. Wycieczka do Darłowa połączona była z rejsem statkiem po Morzu Bałtyckim z portu w Darłówku. W kojeny dzień uczestnicy Obozu odwiedzili z przewodnikiem Skansen w Klukach, a następnie pokonali ok. 7 kilometrową trasę po Słowińskim Parku Narodowym na wybrzerzu Morza Bałtyckiego i zwiedzili latarnię morksą Czołpino. Nie zabrakło też czasu na spacer po Ustce.

Nasza drużyna starszych chłopców zajęła 2. miejsce w międzykolonijnym turnieju piłki nożnej – relajonuje p. Monika. Do Turnieju Szóstek Piłkarkich wytypowano dwie drużyny, ale to starszi chłopcy zdobyli taki świetny wynik. Przez kolejne dni nie brakowało aktywności sportowych: odbył się turniej sztafet, baloniada – do tego przydało się balony z wodą, ręczniki i siatka rozłożona na boisku do plażówki. Rozegrano grę terenową „Ślimak”. Mogliśmy też zobaczyć przedstawienie „Morskie Opowieści” wystawione przez objezdny teatr – dodaje.

W czasie turnusu odbyły się wybory miss i mistera. Konkurs „Mam talent” podzielono na kategorie: taniec, śpiew, recytyacja i inne. W tej ostatniej zaprezentowano m.in. sztuczki karciane, pokaz sztuk walki, wystawiono pantomimę ukazująca współczesnego człowieka walczącego o piękne serce – ta etiuda okazała się zwycieska.

Zazwyczaj uczestnicy wypoczynku przygotowyją i posyłają do swoich rodzin kartkę z wakacji. Tym razem była to kostka z wakacji – przygotowany sześcian do złożenia z pozdrowieniami i wspomnieniami uczestników. Odbył się konkurs plastyczny powiązany tematycznie z całym turnusem „Łączy nas polska”. Na dyskotekach i w czasie tańców integracyjnych wszelnie rekordy popularnosci biła tzw. Belgijka. Dzień Polski wypełniła m.in. nauka Poloneza i quiz wiedzy o Polsce.

Nie mogło też zabraknąć i nie zabrakło ogniska, tradycyjnego pieczenia kiełbasek i śpiewów. Wiele wspomnień przyniósł wieczorny spacer w oczekiwaniu na zachód Słońca połączony z modlitwą na plaży. Każdy dzień kończył się wieczornym apelem połączonym z iskierką, a także czuwanie przy kanonach Taizé.

W ramach projektu „Letnie Obozy Parafiadowe z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy” zaplanowano 10 dwutygodniowych turnusów w miejscowościach nadmorskich i górskich. Uczestniczy w nich dzieci i młodzież związana ze środowiskami, ośrodkami, instytucjami i organizacjami polonijnymi ze Wschodu, takimi jak polonijne organizacje społeczne, w tym związki Polaków, szkoły polskie, kluby sportowe i parafie z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. Projekt jest dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą oraz środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dodaj komentarz