×
×

Polonijny Obóz Parafiadowy w Jarosławcu

Czytaj więcej

Od spaceru po Jarosławcu rozpoczął się Obóz Parafiadowy dla dzieci i młodzieży z Archidiecezji Lwowskiej: z Doliny, Bolechowa, Kałusza, Nowiczki, Obliski i Obołonia. Obóz trwa od 23 czerwca do 6 lipca 2019 r., a jego kierownikiem jest ks. Krzysztof Panasowiec.

Parafiadowicze uczestniczą w zajęciach z j. polskiego i ogólnej wiedzy o Polsce. To świetna okazja, żeby doskonalić znajomość języka swoich przodków, tym bardziej, że jest możliwość integracji z młodzieżą z Polski, m.in z wypoczywającej w tym samym miejscu grupy z Lublina. Zajęcia uatrakcyjniane są konkursami, jak choćby plastyczny pt. „Polskie Morze”.

Zajęcia sportowe obejmują królującą piłkę nożną, jak również siatkówkę, koszykówka, biegi na orientację, siatkówkę plażową, ringo, badminton, dwa oginie, tenis stołowy, biegi na kilku dystansach, a także turnieje szachowy i w warcaby. Nie mogło też zabraknąć rekreacji: budowania zamków z piasku, zajęć tanecznych i teatralnych, a nawet kabaretowych.

Poza turystycznym Jarosławcem parafiadowicze zwiedzili Dom Rybaka w Jezierzanach, Centrum Rozrywki w Krupach, ktróre zawiera gry i zabawki drewniane. Odbyła się także wycieczka do Darłowa i Darówka połączona z rejsem statkiem oraz wycieczka do Słupska ze zwiedzaniem muzeum, ratusza i zabytkowych kościołów.

W ramach projektu „Letnie Obozy Parafiadowe z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy” zaplanowano 10 dwutygodniowych turnusów w miejscowościach nadmorskich i górskich. Uczestniczy w nich dzieci i młodzież związana ze środowiskami, ośrodkami, instytucjami i organizacjami polonijnymi ze Wschodu, takimi jak polonijne organizacje społeczne, w tym związki Polaków, szkoły polskie, kluby sportowe i parafie z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. Projekt jest dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Dodaj komentarz