×
×

Dwa Polonijne Obozy Parafiadowe w Łebie po raz kolejny

Czytaj więcej

Uczestnicy tego Polonijnego Obozu Parafiadowego zostali zakwaterowani w dwóch obiektach w Łebie – wyjaśnia p. Joanna Jurewicz, kierowniczka turnusu. Obozy odbywają się od 13 do 26 lipca 2019 r. i zgromadziły pięć białoruskich grup z miejscowości: Roś, Mosty, Słonim, Grodno-Bernardyni i Grodno-Augustówek.

Parafiadowicze mogli się dużo dowiedzieć o samej Łebie. Pomogły w tym nie tylko spacery po miasteczku, ale i piesza wycieczka na wydmy oraz do Parku Dinozaurów i Muzeum Figur Woskowych. Każdy mógł wybrać też atrakcję dla siebie: rejs statkiem, painball lub park linowy. A piękna pogoda dała możliwość spędzania dużej ilości czasu na plaży. Na bieżąco organizowano rozgrywni sportowe na Orliku oraz na terenie ośrodka: w siatkówkę, koszykówkę, czy ringo. Opracowano specyjalny tor przeszkód zadań i ćwiczeń – dodaje p. Joanna.

Warsztaty liderskie polegały na ćwiczenie umiejętności społecznych takich jak: organizowanie integracji, praca w zespole, dostrzeganie rożnorodnosci z akcentem na poszanowanie ewentualnych odrębności kulturowych, religijnych, czy narodowościowych.

Quiz o Polsce utrwalił wiadomości o naszej Ojczyźnie. Dzieci wykonały też pocztówkę z Polski oraz plakaty techniką kolażu „Wakacje nad Morzem Bałtyckim”. Bardzo ciekawy okazał się konkurs talentów, m.in. gra na bałałajce, śpiew, taniec breakdance i rapowanie.

Młodzi parafiadowicze mieli też okazję uczestniczyć w uroczystościach koscielnych ku czci św. Jakuba Apostoła. A dzięki obecności ks. Artura Małafieja została odprawiona Msza św. za Twórcę Parafiady, śp o. Józefa Jońca. W pamieci uczestników na długo pozostanie też klimat modlitwy wieczornej przy świetle zapalonych… komórek.

W ramach projektu „Letnie Obozy Parafiadowe z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy” zaplanowano 10 dwutygodniowych turnusów w miejscowościach nadmorskich i górskich. Uczestniczy w nich dzieci i młodzież związana ze środowiskami, ośrodkami, instytucjami i organizacjami polonijnymi ze Wschodu, takimi jak polonijne organizacje społeczne, w tym związki Polaków, szkoły polskie, kluby sportowe i parafie z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. Projekt jest dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.


Dodaj komentarz