×
×

Polonijny Obóz Parafiadowy w Łebie

Czytaj więcej

W Łebie wypoczywają parafiadowicze, którzy przyjechali z Bóbrki na Ukrainie oraz z Białorusi: ze Szczuczyna, Zabłocia, Lidy i po raz pierwszy młodzież z Łyntup. Obóz trwa od 23 czerwca do 6 lipca 2019 r.

Piękna pogada daje możliwość plażowania – mówi kierowniczka obozu, p. Iza Zwierzyńska. Dzięki temu mogliśmy zorganizować konkurs na piaskowe budowle. Udało się też zwiedzić ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, zdobyć największe wzniesienie wydmowe Łączka, wejść na wieżę widokową Rąbka i pospacerować wokół Jeziora Łebsko. Zorganizowaliśmy też podchody, a wśród zadań do wykonania znalazły się i takie: przynieść trzy garście piasku z plaży, ułożyć słowo „Parafiada” z szyszek i kontury Polski z kamieni i muszelek, a nawet pomodlić się w dowolny sposób przy kościele. W taki sposób łączy się element sportowy, kulturalny i religijny.

Parafiadowy czas wypełniony jest warsztatami nauki języka polskiego i ogólnej wiedzy o Polsce. W konkursie „Mam talent” oprócz występów wokalnych zaprezentowano tańce zespołowe w ozdobnych strojach strojach ludowych. Dyskoteka odbyła się wśród przebierańców: Pipi Pończoszanka, Mumia, Podróżnik, Motyle, Spiderman.

Jak dodaje p. Iza – przed nami wizyta w Sea Park Sarbsk z wokarium, ocenanarium, a jeżeli tylko dopisze pogoda rejsem statkiem w głąb morza. Dbamy też o kondycję fizyczną, dlatego zaplanowaliśmy także dzień sortu z elementami aerobiku i tańców cheerleaderek.

W ramach projektu „Letnie Obozy Parafiadowe z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy” zaplanowano 10 dwutygodniowych turnusów w miejscowościach nadmorskich i górskich. Uczestniczy w nich dzieci i młodzież związana ze środowiskami, ośrodkami, instytucjami i organizacjami polonijnymi ze Wschodu, takimi jak polonijne organizacje społeczne, w tym związki Polaków, szkoły polskie, kluby sportowe i parafie z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. Projekt jest dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Dodaj komentarz