×
×

Polonijny Obóz Parafiadowy w Sianożętach

Czytaj więcej

W Sianożętach od 23 czerwca do 6 lipca 2019 r. trwa Obóz Parafiadowy dla dzieci i młodzieży z łotewskiej Rezekne, z Ukrainy: z Winnicy, Łucka, Korostyszewa, Kamiennego Brodu, Drohobycza oraz Małopolski.

W trakcie trwania wypoczynku odbyły się dwie wycieczki – relacjonuje kierownik, p. Adam Pawlikowski – do Kołobrzegu i wtedy młodzież zwiedziła katedrę, starówkę, Muzeum Oręża Polskiego, skansen morski, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, latarnię morską, oceanarium, miała też możliwość uczestniczenia w rejsie statkiem po Bałtyku. Celem drugiej było zwiedzanie ogrodów tematycznych Hortulus w Dobrzycy.

Głównym atutem obozu były kąpiele morskie i plażowanie, przy wspaniałej pogodzie – dodaje p. Pawlikowski. Młodzież nie miała czasu na nudę, ponieważ odbyło się wiele imprez artystycznych, sportowych i rekreacyjnych: młodzież przygotowywała krótkie scenki związane z krajem pochodzenia, prezentacja umiejętności recytatorskich, wokalnych, sprawnościowych, teatralnych i tanecznych w ramach konkursu „Mam talent”, wybór Miss i Mistera obozu, czy Dzień Kalasantyński ze wpomnieniem o. Józefa Jońca, twórcy idei parafiadowej. Ponadto zorganizowano grę terenową, konkurs wiedzy o Polsce, spotkania integracyjne połączone z tańcami ukraińskimi, łotewskimi i polskimi. W trakcie turnusu zorganizowano liczne turnieje i rozgrywki sportowe piłki nożnej, siatkowej, tenisa stołowego, sztafetę oraz zawody lekkoiatletyczne.

Hasłem przewodnim obozu w Sianożętach były słowa Gustawa Herlinga Grudzińskiego: „Człowiek nie może żyć, nie wiedząc, po co żyje”.

W ramach projektu „Letnie Obozy Parafiadowe z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy” zaplanowano 10 dwutygodniowych turnusów w miejscowościach nadmorskich i górskich. Uczestniczy w nich dzieci i młodzież związana ze środowiskami, ośrodkami, instytucjami i organizacjami polonijnymi ze Wschodu, takimi jak polonijne organizacje społeczne, w tym związki Polaków, szkoły polskie, kluby sportowe i parafie z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. Projekt jest dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Dodaj komentarz