×
×

Polonijny Obóz Parafiadowy w Ustroniu Morskim

Czytaj więcej

To już ostatni dzień Obozu Parafiadowego w Ustroniu Morskim. Uczestniczyła w nim młodzież z Daugavpils na Łotwie oraz Mińska na Białorusi, a trwał od 23 czerwca do 6 lipca 2019 r. Kierowniczką tego turnusu była p. Ludwika Chewińska.

Młodzi uczestnicy mieli okazję poznawać j. polski, ale w bardzo przystępnej i atrakcyjnej formie. A oto niektóre z nich – wylicza animatorka tych zajęć, p. Bożena Steckiewicz – przygotowywanie wizytówek grup, wspólne układanie krzyżówek z imion uczestników i wychowawców, gra integracyjna „Kłoda” polegająca na wymianie informacji o wyglądzie zewnętrznym, wieku, imionach, kolejne to odnajdywanie trzech wspólnych upodobań wszystkich uczestników każdej grupy, jak również tego, co ich różni między sobą i przygotowanie na tej podstawie plakatu. Parafiadowicze poznawali symbole narodowe, każdy uczestnik wykonał flagę Polski. Ponadto poznawali najważniejsze wydarzenia z historii Polski, a w ramach zajęć na temat „Polscy Królowie” nie tylko omówiono historię królów panujacych dynastii, ale odbył się też konkurs na najlepszy strój dla króla. Rozegrano też grę terenową „Paparazzi”, która polegała na robieniu zdjęć z obiektami zwiedzanych miesjc na wybrany temat. Uczetnicy uczyli się przydatnych zwrotów grzecznościowych, ale i okrzyków wykorzystywanych do dopingowania swojej drużyny, sczególnie w czasie towarzyskiego meczu z reprezentacją obozu z Sianożęt. Wtedy też przydały się wykonane wcześniej plakaty i transparenty.

Pobyt w miejscu turystycznym to okazja do zwiedzania. Wycieczka do Kołobrzegu była połączona z rejsem statkiem „Santa Maria” – kapitan opowiadał dzieciom o Bałtyku, jego głębokości, lini brzegowej… Wiadomosci w tym zakresie uzupełniło spotkanie z gościem, p. Ryszardem Ziemnickim. W skansenie chleba zwiedzano starą i nową piekarnię, lepiono i wypiekano chleb, a na koniec nie obyło się bez poczęstutku. Odbyła się też wycieczka rowerowa, wyjscie do parku linowego i Western Parku, ciuchcią do Gąsek i zwiedzanie tamtejszej latarni.

Nieodłącznym elementem każdego Obozu Parafiadowego są rozgrywki sportowe. W ramach Dnia Sportu rozegrano turniej grup mieszanych w siatkówkę, mecze tenisa stołowego, ringo, badmintona i piłki plażowej. Rozegrano też mecze z reprezentacją Obozu Parafiaowego zroganizowanego w tym samym czasie w sąsiednich Sianożętach.

W ramach projektu „Letnie Obozy Parafiadowe z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy” zaplanowano 10 dwutygodniowych turnusów w miejscowościach nadmorskich i górskich. Uczestniczy w nich dzieci i młodzież związana ze środowiskami, ośrodkami, instytucjami i organizacjami polonijnymi ze Wschodu, takimi jak polonijne organizacje społeczne, w tym związki Polaków, szkoły polskie, kluby sportowe i parafie z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. Projekt jest dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Dodaj komentarz