×
×

Polonijny Obóz Parafiadowy w Zakopanem

Czytaj więcej

Na Obóz Parafiadowy do Zakopanego przyjechała młodzież w Jełgawy na Łotwie, Trokiel na Białorusi i z dalekiej Rosji, z Kotłasu. W takim towarzystwie bardzo aktualne staje się hastło obozu: „Łączy nas Polska”. W zajęcia z j. polskiego wplecione są gry i zabawy, m.in. układanie puzli z mapą Polski, przygotowywane plansz z bohaterami, tańce narodowe i integracyjne. Obóz trwa od 23 czerwca do 6 lipca 2019 r.

Parafiadowicze zwiedzili już Dolinę Kościeliską – informuje nas kierowniczka obozu, p. Konstancja Sokalska – i mieli okazję wejść do Jaskini Mylnej oraz Smoczej Jamy w Wąwozie Kraków docierając do Hali Ornak. Nie mogło zabraknąć wyjść do Zakopanego na znane Kropówki, a także na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Kolejką wjechaliśmy – kontynuuje – na Wielką Krokiew, a w upalne dni mogliśmy się słodzić w basenach termy Polana Szymoszkowa. Po słowackiej stronie Tatr zwiedziliśmy miasteczko Smokowiec oraz Jaskinię Bielską i urokliwe wodospady.

W konkursie „Mam talent” zaprezentowali się artyści tak indywidualnie, jak i zespołowo – podsumowuje p. Konstancja. Głównie z programem wokalnym lub tanecznym, ale pojawił się także talent recytarski, jedna dziewczynka robiła fryzury, inna postanowiła zaprezentować swoje prace plastyczne, a najbardziej zaskakujący był występ chłopca z wielkim talentem iluzjonistycznym. Trwa konkurs rysunku karykatury – dodaje p. Kierownik. Poza tym nierozstrzygniety jest jeszcze konkurs na malowanie koszulek. Odbyły się już warsztaty rękodzieła, tworzenie wisiorków z mas plastycznych i wypalanych glinek, wykonywanie branzoletk i kolczyków.

Jeden dzień poświęcono na przygotowanie prezentacji krajów pochodzenia: Łotwy, Białorusi i Rosji oraz Polski i Słowacji, którą uczestnicy mieli okazję poznać w czasie wycieczki. W ramach prezentacji przedstawiano większe miasta, rzeki i góry, najbardziej charakterystyczne zabytki, wiersz lub piosenkę w języku danego kraju lub typowy układ tańca regionalnego.

Jeszcze oczywiście codzienna wspólna modlitwa – dodaje p. Sokalska – iskierka przyjaźni w czasie wieczornego apelu, a rano rozgrzewka z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi. W ciągu dnia turnieje piłki nożnej chłopców i dziewcząt, również na wesoło w złączonych parach, turniej siatkówki z balonami z wodą, czy turniej tenisa stołowego. Słowem, ruch rzeźbi umysł, serce i ciało!

W ramach projektu „Letnie Obozy Parafiadowe z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy” zaplanowano 10 dwutygodniowych turnusów w miejscowościach nadmorskich i górskich. Uczestniczy w nich dzieci i młodzież związana ze środowiskami, ośrodkami, instytucjami i organizacjami polonijnymi ze Wschodu, takimi jak polonijne organizacje społeczne, w tym związki Polaków, szkoły polskie, kluby sportowe i parafie z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. Projekt jest dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą oraz Zarządu Województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz