×
×

Posadź Dąb Pamięci!

Czytaj więcej

4823 – tyle Dębów Pamięci już rośnie! Prowadząc program „Katyń… ocalić od zapomnienia” chcemy zachować pamięć i złożyć hołd Bohaterom Zbrodni Katyńskiej. Reprezentując przeróżne zawody – wojskowi wszelkich formacji, policjanci, funkcjonariusze służby więziennej i straży granicznej, nauczyciele, lekarze, farmaceuci, pracownicy bankowi, urzędnicy państwowi i samorządowi, kapelani spośród duchownych – pracowali dla swojej Małej Ojczyzny, a płacąc najdroższą cenę krwi w Katyniu, Charkowie, Twerze i Bykowni stali się Bohaterami Niepodległej Ojczyzny.

Celem akcji jest posadzenie w przestrzeni publicznej 22 tysięcy Dębów Pamięci – każdy z nich jest dedykowany jednemu Bohaterowi Katyńskiej Zbrodni. Dla zachowania Ich pamięci uczestnicy programu opracowują dokumentację życia i działalności Bohatera wraz ze zdjęciami i, jeśli to możliwe, z nagraniem rozmowy z rodziną zamordowanego.

W Programie uczestniczy już ponad 3 tysiące  instytucji z Polski i spoza jej granic, w tym: szkoły, ośrodki opiekuńcze i edukacyjne, komendy policji i placówki straży granicznej, urzędy państwowe, starostwa powiatowe i urzędy gmin, parafie, szpitale, kluby sportowe, drużyny harcerskie, stowarzyszenia kombatantów, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, media lokalne i ogólnopolskie. Honorowy Patronat nad programem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Koordynatorem programu jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Ze strony internetowej informującej o programie „Katyń… ocalić od zapomnienia” można pobrać Formularz zgłoszeniowy do programu. Na stronie programu można przeczytać zebranie informacje o Bohaterach Zbrodni Katyńskiej oraz mapę Dębów Pamięci, które rosną już nie tylko w Polsce, ale także w Australii, USA, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i Cyprze.


Dodaj komentarz