×
×

Rozdanie nagród i wernisaż komiksów w Muzeum Katyńskim

Czytaj więcej

W Muzeum Katyńskim w Cytadeli Warszawskiej 17 listopada 2018 r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród i wernisaż wystawy konkursu „Zwyczajna służba… mój Bohater Katyński”.

Ogólnopolski konkurs „Zwyczajna służba… – mój Bohater Katyński” polegał na przygotowaniu scenariusza, a następnie ujęciu w komiksowej formie graficznej historii wybranego Bohatera Zbrodni Katyńskiej. W kategorii wiekowej 2003-2005 I miejsce zdobyła, jako scenarzysta i zarazem rysownik, Anna Kusyk za pracę „Zwyczajna służba generała Mieczysława Smorawińskiego – Mój Bohater Katyński”. W kategorii 2000-2002 I miejsce zajęła grupa Wspomnienie z Jakubem Stachowskim – scenarzystą i Kamilą Treder – rysownikiem za pracę „Nieznane historie Katynia – por. Janina Lewandowska”.

Anna Kusyk jest uczennicą w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej i na bohatera swojego komiksu wybrała gen. Mieczysława Smorawińskiego, bo, jak sama mówi: podobnie jak ja, pochodził z okolic Lublina, był oficerem i odegrał bardzo ważną rolę w historii Polski.

Grupa Wspomnienie, Kamila Treder i Jakub Stachowski to licealiści I LO im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Zrobiliśmy komiks o por. Janinie Lewandowskiej – mówi młoda artystka, rysownik – ponieważ była ona jedyną kobietą zamordowaną w Katyniu i jej historia wydała nam się na tyle interesująca, że chcieliśmy, aby więcej osób się o tym dowiedziało.

To już druga odsłona konkursu związanego z programem „Katyń… ocalić od zapomnienia”. W ubiegłym roku młodzież przygotowywała plakat wokół tematu „Katyń-pamiętam.PL”. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza wraz z Muzeum Katyńskim – Oddziałem Martyrologicznym Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Projekt „Zwyczajna służba… – historia w krótkiej formie graficznej” jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Dodaj komentarz