×
×

Wiosenne Spotkanie z Partnerami Regionalnymi

Czytaj więcej

W czwartek, 21 marca 2019 r. w nowym budynku pijarskiej szkoły – za co dziękujemy – w Warszawie na Siekierkach odbyło się Wiosenne Spotkanie z naszymi Partnerami Regionalnymi.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie, Szkoły Podstawowej nr 3 w Wolsztynie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czeremsze, Szkoły Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu, MULKS „Orzeł” z Bierzwnika, PUKS „Maksymilian” z Płońska, PUKS „Gimnasjon-SCC” z Wierzbna, PKS „Jadwiga” z Krakowa, PKS „Tenisista” z Rudna oraz osoby organizujące Parafiady Regionalne w Diecezji Pelplińskiej.

Program „Parafiadowe Imprezy Regionalne” to następca szeroko uznanego programu „Ruch Rzeźbi Umysł, Serce i Ciało”. W ramach działań na terenie całego kraju Stowarzyszenie Parafiada dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki wspólnie z Partnerami Regionalnymi organizuje liczne imprezy sportowe i sportowo-rekreacyjne.

Pierwszym i najważniejszym typem imprez są Parafiady Regionalne. Imprezy te – na wzór Międzynarodowej Parafiady – gromadzą reprezentacje parafii, szkół, klubów sportowych i innych instytucji propagujących aktywność w duchu parafiadowej triady stadion-teatr-światynia dążąc do integranego wychowania w trzech wymiarach, mianowicie, fizycznym, kulturalnym i duchowym. Dzieci i młodzież szkolna, a na niektórych Parafiadach również rodzice, nauczyciele, seniorzy czy przedszkolaki – wszyscy rywalizują w swoich kategoriach o punkty, medale i nagrody.

Drugi typ imprez stanowią Rodzinne Święta Sportu – to okazja do zabawy w gronie społeczności lokalnych, podczas których wszyscy są zapraszani do udziału w mniej lub bardziej wesołych konkurencjach sportowych i zabawach ruchowych, zgodnie z zasadą, że w zdrowym ciele zdrowy duch, a jak wiadomo: ruch to zdrowie. Zabawy te mają na celu nie tylko integrację lokalnej społeczności, ale też promocję aktywności fizycznej.

Podobną rolę, choć w nieco innej formule, spełniają Imprezy Aktywizujące. Są to imprezy o konkretnie określonym charakterze – turnieje sportowe, rajdy, biegi, gry miejskie itp. Łączy je to, że wszystkie mają wyraźnie sportowy charakter. Podczas tych wydarzeń niewielkie zazwyczaj grupy uczestników gromadzą się, by wspólnie aktywnie spędzić czas w atmosferze wzajemnego szacunku, i fair-play.

Więcej informacji o współpracy ze Stowarzyszeniem i działalności Partnerów Regionalnych na stronie www.regio.parafiada.pl.

Dodaj komentarz