×
×

Wyniki I etapu konkursu Giętkie Pióro 2019

Czytaj więcej

Od 6 maja 2019 r. znamy już wyniki I etapu konkursu literackiego Giętkie Pióro 2019 organizowanego w 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Do II etapu Jury postanowiło zakwalifikować 15 młodych pisarzy z różnych stron Polski. Podajemy ich nazwiska oraz tytuły prac: Martyna Główczyk – „Jutra już nie będzie”, Maciej Golemo – „Geniusz”, Natalia Jacukiewicz – „Ludzka natura”, Natalia Kałużna – „Drogi gwiazd”, Julia Kuczkowiak – „Spotkały się koleżanki”, Weronika Kurowska – „Życie nie zawsze jest takie jakie sobie wyobrażaliśmy”, Łukasiewicz Natalia – „Taki sobie bzik”, Maria Molenda – „Wings of Freedom”, Julia Olszewska – „Bajka o przyszłości” Aleksandra Orlikowska – „Ne regrette rien”, Julia Pogorzelska – „Ostatni obraz”, Marta Sicińska – „Pierwsze szaleństwo”, Nikola Szcząchór – „Mindset człowieka sukcesu”, Natalia Szczypiór – „Rozbitkowie pod firmamentem”, Kornelia Wilczek – „Człowiek=herbata”. Gratulujemy!

Prace oceniało Jury w składzie: Izabela Żukowska jako przewodnicząca oraz Faustyna Toeplitz-Cieślak, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, Małgorzata Sobieszczańska i Małgorzata Włodarczyk. Dokonano oceny utworów literackich zredagowanych w nawiązaniu do Wyspiańskiego „Bądź jak meteor, jak błyskańce”, czyli jak wyprzedzić swoją epokę. Organizatorzy przekazują podziękowania dla wszystkich młodych adeptów twórczości literackiej za wzięcie udziału w konkursie. Wyżej wymienieni autorzy, który przeszli pomyślnie I etap muszą teraz zmierzyć się z kolejnym literackim wyzwaniem i napisać opowiadanie na podstawie wybranego wątku lub postaci dramatu Wyspiańskiego – autorska interpretacja „Wesela 2019”.

Pierwsza edycja konkursu o nagrodę Giętkiego Pióra została przeprowadzona w 2016 r. Przeznaczona była dla młodzieży z warszawskich gimnazjów, by w ten sposób uczcić 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. A słowa zaczerpnięte z poematu Słowackiego „Beniowski” stały się mottem całego konkursu. Druga edycja konkursu, z inspiracji twórczością Josepha Conrada Korzeniowskiego, patrona roku 2017 miała już charakter ogólnopolski. Kolejna odsłona konkursu w 2018 r. związana była z twórczością Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę jego śmierci. Po edycji czwartej w bieżącym 2019 r. poświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego, piąta w 2020 r. będzie nawiązywać do literackiej puścizny Karola Wojtyły. Więcej informacji na stronie www.gietkiepioro.parafiada.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz