×
×

Wystartował konkurs o Wyspiańskim – Giętkie Pióro 2019

Czytaj więcej

Wystartowała kolejna, już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla młodzieży o nagrodę „Giętkiego Pióra”. Konkurs odbywa się w 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, pisarza, malarza i architekta Młodej Polski.

Na I etap, do 15 kwietnia 2019 r. można zgłosić utwór w dowolnej formie literackiej do 1000 słów – w nawiązaniu do Wyspiańskiego „Bądź jak meteor, jak błyskańce”, czyli wyprzedzić swoją epokę. W II etapie konkursu weźmie udział maksymalnie 20 młodych autorów najwyżej ocenionych prac. Literackim wyzwaniem będzie opowiadanie, autorka interpretacja na podstawie wybranego wątku lub postaci dramatu Wyspiańskiego „Wesela”. Kolejny, III etap będzie polegał na przygotowaniu scenariusza spektaklu teatralnego na podstawie własnego opowiadania z poprzedniego etapu.

Dla laureatów Złotego, Srebrnego i Brązowego Giętkiego Pióra oprócz dyplomów zostały ufundowane specjalne nagrody rzeczowe w postaci laptopa, tabletu i e-czytnika. Nagrodami rzeczowymi i dyplomami zostaną również uhonorowani nauczyciele, którzy doprowadzą swoich uczniów do finału. Konkurs jest skierowany do młodzieży w wieku od 13 do 19 roku życia. Na stronie www.gietkiepioro.parafiada.pl/wyspianski znajduje się Regulamin konkursu oraz są do pobrania Formularz zgłoszeniowy i Karta pracy.

Pierwsza edycja konkursu o nagrodę „Giętkiego Pióra” została przeprowadzona w 2016 r. Przeznaczona była dla młodzieży z warszawskich gimnazjów, by w ten sposób uczcić 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. A słowa zaczerpnięte z poematu Słowackiego „Beniowski” stały się mottem całego konkursu. Druga edycja konkursu, z inspiracji twórczością Josepha Conrada Korzeniowskiego, patrona roku 2017 miała już charakter ogólnopolski. Kolejna odsłona konkursu w 2018 r. związana była z twórczością Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę jego śmierci. Po edycji czwartej w bieżącym 2019 r. poświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego, piąta w 2020 r. będzie nawiązywać do literackiej spuścizny Karola Wojtyły. Więcej informacji na stronie www.gietkiepioro.parafiada.pl.

Dodaj komentarz