×
×

Zaproszenie na spektakl „Kubek powstańca” – Giętkie Pióro 2018

Czytaj więcej

Serdecznie zapraszamy na Mikołajki z Herbertem. W sobotę, 8 grudnia 2018 r. o godz. 12.00 w Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów w Warszawie przy ul. Gwintowej 3 na Siekierkach zostanie wystawiona sztuka pt. „Kubek powstańca”. Spektakl reżyserowany przez Grzegorza Jacha powstał na podstawie scenariusza Michała Matyszkiewicza, zdobywcy Złotego Pióra 2018 w ogólnopolskim konkursie literackim dla młodzieży z inspiracji słowem Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę śmierci – Giętkie Pióro. W spektaklu wystąpią Witold Bieliński, Weronika Michalak, Tomasz Bieliński, Agata Kiełbińska i Sebastian Pudzianowski. Reżyser zapowiada, że zostaną wykorzystane nagrania piosenek z Powstania Warszawskiego. W realizację projektu zaangażowani są także: Stanisław Wykowski – scenografia, Julia Borowska – charakteryzacja, Jan Wykowski – realizacja techniczna.

W czasie tego wydarzenia nastąpi uroczyste rozdanie nagród wszystkim laureatom tegorocznej edycji konkursu Giętkie Pióro 2018. A młodzi adepci pokonali długą i twórczą drogę pisania esejów i nowel. Eseje na I etapie konkursu dotyczyły przedmiotu codziennego użytki z własnego otoczenia napisane w stylu eseistyki Herberta z „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Na II etapie młodzież redagowała nowele konkretu codzienności inspirowane wierszem „Piekło”. Na III etapie należało zmierzyć się z projektem na najlepszy scenariusz spektaklu teatralnego z inspiracji wybranym wierszem z „Pana Cogito” Herberta. Laureat Złotego Pióra 2018 Michał Matyszkiewicz napisał scenariusz pt. „Kubek powstańca” zainspirowany herbertowskim utworem „Żeby wywieść przedmioty”. Nagrodę Srebrnego Pióra 2018 zdobyła Aleksandra Orlikowska, a Brązowe Pióro 2018 przypadło w udziale Angeliki Kowalskiej.

Pierwsza edycja konkursu o nagrodę „Giętkiego Pióra” została przeprowadzona w 2016 r. Przeznaczona była dla młodzieży z warszawskich gimnazjów, by w ten sposób uczcić 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. A słowa zaczerpnięte z poematu Słowackiego „Beniowski” stały się mottem całego konkursu. Druga edycja konkursu, z inspiracji twórczością Josepha Conrada Korzeniowskiego, patrona roku 2017 miała już charakter ogólnopolski. Kolejna odsłona konkursu w bieżącym, 2018 r. związana jest z twórczością Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę jego śmierci. Kolejne edycje, czwarta w 2019 r. poświęcona będzie twórczości Stanisława Wyspiańskiego, a piąta w 2020 r. będzie nawiązywać do twórczości Karola Wojtyły. Więcej informacji na stronie www.gietkiepioro.parafiada.pl.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz