×
×

Złote Pióro 2018 i spektakl „Kubek Powstańca”

Czytaj więcej

W sobotę, 8 grudnia 2018 r. w Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów na warszawskich Siekierkach uroczyście wręczono nagrody wszystkim laureatom tegorocznej edycji konkursu Giętkie Pióro 2018, związanego z twórczością Zbigniewa Herberta.

Jury w składzie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, Małgorzata Sobieszczańska, Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska oraz Małgorzata Jędruch-Włodarczyk wydało werdykt miesiąc wcześniej, 6 listopada 2018 r. Jury oceniło nadesłane prace i przyznało następujące nagrody:

Nagroda Złotego Pióra 2018:

Michał Matyszkiewicz z Dąbrowy Górniczej
napisał scenariusz pt. „Kubek powstańca”
z inspiracji „Żeby wywieść przedmioty”

Nagroda Srebrnego Pióra 2018:

Aleksandra Orlikowska z Opola
napisała scenariusz pt. „Nic się nie stało”
z inspiracji „Przyjaciele odchodzą” z tomiku „Rovigo”

Nagroda Brązowego Pióra 2018:

Angelika Kowalska z Włoszczowej
napisała scenariusz pt. „Cogito ergo sum”
z inspiracji utworem „Siódmy Anioł”

Młodzi adepci pokonali długą i twórczą drogę pisania esejów i nowel. Eseje na I etapie konkursu dotyczyły przedmiotu codziennego użytki z własnego otoczenia napisane w stylu eseistyki Herberta z „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Na II etapie młodzież redagowała nowele konkretu codzienności inspirowane wierszem „Piekło”. Na III etapie należało przygotować scenariusz spektaklu teatralnego z inspiracji wybranym wierszem z „Pana Cogito” Herberta. Laureat Złotego Pióra 2018 Michał Matyszkiewicz napisał scenariusz pt. „Kubek powstańca” zainspirowany herbertowskim utworem „Żeby wywieść przedmioty” i to jego utwór został wystawiony na deskach Teatru Kolegium Zakonu Pijarów w ramach gali zakończenia tegorocznej edycji konkursu.

Spektakl pt. „Kubek powstańca” został wyreżyserowany przez Grzegorza Jacha. A w spektaklu wystąpili: Witold Bieliński, Weronika Michalak, Tomasz Bieliński, Agata Kiełbińska i Sebastian Pudzianowski. W realizację projektu zaangażowani byli także: Stanisław Wykowski – scenografia, Julia Borowska – charakteryzacja, Jan Wykowski – realizacja techniczna. W spektaklu wykorzystano nagrania piosenek z Powstania Warszawskiego oraz poezje Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

Pierwsza edycja konkursu o nagrodę „Giętkiego Pióra” została przeprowadzona w 2016 r. Przeznaczona była dla młodzieży z warszawskich gimnazjów, by w ten sposób uczcić 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. A słowa zaczerpnięte z poematu Słowackiego „Beniowski” stały się mottem całego konkursu. Druga edycja konkursu, z inspiracji twórczością Josepha Conrada Korzeniowskiego, patrona roku 2017 miała już charakter ogólnopolski. Kolejna odsłona konkursu w bieżącym, 2018 r. związana była z twórczością Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę jego śmierci. Kolejne edycje, czwarta w 2019 r. poświęcona będzie twórczości Stanisława Wyspiańskiego, a piąta w 2020 r. będzie nawiązywać do twórczości Karola Wojtyły. Więcej informacji na stronie www.gietkiepioro.parafiada.pl.

fot. Sławomir Dynek CogitoMedia

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz