×
×

Znamy zdobywcę Nagrody Giętkiego Pióra – Herbert 2018

Czytaj więcej

Zakończył się finałowy – III etap ogólnopolskiego konkursu literackiego dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra z inspiracji słowem Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę śmierci.

Młodzi adepci pokonali drogę pisania esejów i nowel. Eseje na I etapie konkursu dotyczyły przedmiotu codziennego użytki z własnego otoczenia napisane w stylu eseistyki Herberta z „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Na II etapie młodzież redagowała nowele konkretu codzienności inspirowane wierszem „Piekło”. Na III etapie należało zmierzyć się z projektem na najlepszy scenariusz spektaklu teatralnego z inspiracji wybranym wierszem z „Pana Cogito” Herberta.

Jury w składzie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, Małgorzata Sobieszczańska, Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska oraz reprezentująca Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza Małgorzata Jędruch – Włodarczyk oceniło 7 nadesłanych prac i przyznało następujące nagrody:

Nagroda Złotego Pióra 2018

Michał Matyszkiewicz (Dąbrowa Górnicza) Kubek powstańca / Z. Herbert – „Żeby wywieść przedmioty”/

Nagroda Srebrnego Pióra 2018

Aleksandra Orlikowska (Opole) – Nic się nie stało /Z. Herbert – „Przyjaciele odchodzą” z tomiku „Rovigo”/

Nagroda Brązowego Pióra 2018

Angelika Kowalska (Włoszczowa) Cogito ergo sum /Z. Herbert – „Siódmy Anioł”/

Spośród pozostałych prac 4. miejsce ex aequo zajęły: Zuzanna Bober (Nowy Wiśnicz) – Anglesey oraz Julia Wolińska (Olsztyn) Lapis-lazuli /Z. Herbert – „Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu”/. Kolejne miejsca zdobyły odpowiednio: Emilia Duszeńko (Brzeg) – Primus inter pares /Herbert – „Przesłanie Pana Cogito”/ i Zofia Piotrowska (Wrocław) – (Nie)codzienność duszy.

Na podstawie zwycięskiego scenariusza zostanie wystawiony spektakl w Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów przy ul. Gwintowej 3 w Warszawie. Już pierwsze słowa w didascaliach wprowadzają nas w niezwykły nastrój teatralnej opowieści laureata Złotego Pióra – licealisty z Dąbrowy Górniczej:

Ciemność, trzaskające odgłosy igły przesuwającej się na adapterze i pierwsza zwrotka z refrenem piosenki powstańczej „Warszawskie dzieci”. Piosenka cichnie, odgłos oddechu starego człowieka, kilka ciężkich odkaszlnięć, odgłos nalewanej wody do szklanki, skrzypnięcie łóżka, chwila ciszy.

Przedstawienie w reżyserii Grzegorza Jacha będzie dopełnieniem uroczystości rozdania nagród laureatom na Mikołajkach z Herbertem 8 grudnia 2018 r. o godz. godz. 12.00 we wspomnianym Teatrze Zakonu Pijarów. Dodatkowo 3 najlepsze scenariusze, jak również wszystkie najlepsze eseje i nowele z poprzednich etapów zostaną opublikowane w okazjonalnym wydawnictwie pokonkursowym.

Pierwsza edycja konkursu o nagrodę „Giętkiego Pióra” została przeprowadzona w 2016 r. Przeznaczona była dla młodzieży z warszawskich gimnazjów, by w ten sposób uczcić 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. A słowa zaczerpnięte z poematu Słowackiego „Beniowski” stały się mottem całego konkursu. Druga edycja konkursu, z inspiracji twórczością Josepha Conrada Korzeniowskiego, patrona roku 2017 miała już charakter ogólnopolski. Kolejna odsłona konkursu w bieżącym, 2018 r. związana jest z twórczością Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę jego śmierci. Więcej informacji na stronie www.gietkiepioro.parafiada.pl.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz