Na Parafiadzie prowadzona jest klasyfikacja generalna w każdym z trzech filarów: stadion, teatr, świątynia. Nagroda dla najwszechstronniejszej reprezentacji wędruje do zespołu, który zdobędzie najwięcej punktów w każdym z tych filarów, startując w zawodach sportowych i uczestnicząc w konkursach.

W tegorocznej 34. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży uczestniczyło ponad 700 osób z Liwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i z Polski – w sumie 46 reprezentacji: 19 zagranicznych i 27 krajowych. Parafiadowicze reprezentowali swoje szkoły, parafie, kluby sportowe oraz środowiska polonijne: szkoły polskie, towarzystwa, związki i organizacje społeczne.

Najwszechstronniejsza reprezentacja zagraniczna to Parafia pw. Narodzenia NMP w Dolinie na Ukrainie. Najwszechstronniejszą z kraju okazała się 1. reprezentacja Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu. Zwycięzcy oprócz dyplomu i zaszczytnego pucharu otrzymali zestaw piłek, który przekazał nam p. Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

Puchar Fair Play otrzymała drużyna biorąca udział w turnieju piłki nożnej, w kategorii dzieci. Reprezentacja Liturgicznej Służby Ołtarza Parafii Matki Bożej Ostrobramskiej Kraków – Wieczysta, bo o niej mowa, wykazała się sportowym zachowaniem i nie zwracając uwagi na kalkulacje, podjęła bardzo uczciwą, pełną poświęcenia rywalizację ze swoją bliźniaczą reprezentacją z tej samej grupy. Dzięki swojej uczciwej wygranej zamknęła drogę do zwycięstwa swoim kolegom.

Parafiada opiera się na greckiej triadzie: stadion – teatr – świątynia. Program stworzony przez śp. o. Józefa Jońca obejmuje trzy filary: stadion, czyli rozgrywki sportowe to 11 dyscyplin, 23 konkurencje, starty w zawodach indywidualnych i turnieje rozgrywek zespołowych; teatr, czyli wydarzenia kulturalne to oprócz możliwości zwiedzania stolicy także konkursy artystyczne i wiedzy, przeglądy wokalne, taneczne i teatralne, warsztaty i gra plenerowa – wszystko w ramach programu “Konwent sztuki”; świątynia, czyli program formacyjny – w tym roku pod hasłem “Twój głos”.

Parafiada to swego rodzaju wakacyjne rekolekcje – możliwość budowania dobrych relacji w środowisku międzynarodowym i polonijnym. Wyjątkowa atmosfera panowała w dużym Namiocie Spotkań i małym, oddalonym nieco Namiocie Adoracji.

Na tegorocznej Parafiadzie odnotowano 865 startów w rozgrywkach sportowych, a największą popularnością cieszył się badminton, w którym startowało aż 110 zawodników. W czasie dekoracji zwycięzców 199 kompletów medali.

W programie filaru kultury “Konwent sztuki” największym powodzeniem cieszyły się zajęcia z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości – sztuka z VR. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i statuetki.

Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie instytucjom, które nas wspomogły, a były to: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury; Ministerstwo Sportu i Turystyki – ze środków budżetu państwa w ramach programu Sport dla Wszystkich; Ministerstwo Edukacji i Nauki – ze środków Ministra Edukacji i Nauki przez Instytut Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego; środki z budżetu Województwa Mazowieckiego; środki z budżetu m. st. Warszawy.

Dziękujemy za patronaty medialne i promocję 34. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w programach telewizyjnych, serwisach radiowych, na łamach prasy drukowanej, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych: Patronatem medialnym objęły nas: TVP – Telewizja Polska; Radio Plus Warszawa; Gość Niedzielny; Tygodnik Idziemy.

Dziękujemy pracownikom Stowarzyszenia Parafiada; naszym gościom, olimpijczykom i sportowcom, którzy dekorowali zwycięzców; wszystkim uczestnikom – dzieciom i młodzieży oraz opiekunom, którzy im towarzyszyli. W Komitecie Organizacyjnym pracowało niespełna 100 osób, w tym bardzo duże grono wolontariuszy – za co im serdecznie dziękujemy!

Stowarzyszenie Parafiada jest organizatorem kolejnych edycji Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. W roli gościnnego gospodarza od lat występuje Szkoła Gówna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – na gali zakończenia reprezentowana przez prof. dr hab. Kazimierza Tomalę, Prorektor ds. rozwoju oraz dr inż. Władysław Skarżyński, Kanclerza uczelni.

.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *