INTERDYSCYPLINARNE DZIAŁANIA Z ZAKRESU EDUKACJI KULTURALNEJ

podczas 32. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie

faktura tkaniny

FORMY – uczestnictwa w kulturze [konkursy artystyczne i warsztaty]

FAKTURY – właściwości materiałów plastycznych [tkanina, papier, metal] I FAKTURA SŁOWA

FAKTURA TKANINY

Każda tkanina może mieć inną fakturę. Może być zrobiona z tworzywa sztucznego albo naturalnego, może mieć inny splot (gruby, cienki, ukośny albo prostopadły). Tkaniny cechuje inna giętkość, grubość, barwa. Zestawione ze sobą albo zmiana ich właściwości daje satysfakcję, ponieważ  odwołuje się zarówno do zmysłu wzroku jak i dotyku. Podczas warsztatów z wykorzystaniem tkaniny zostaną przygotowane poszewki na poduszki z własnym wzorem, obrazy z tkanin oraz malowane koszulki.

Instruktor:

Adrianna Gajdziszewska: Artystka intermedialna, absolwentka edukacji artystycznej i historii sztuki. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019r. Redaktorka magazynu o młodej sztuce „Wczasy”. Autorka portalu www.twardasztuka.com. Organizatorka oraz kuratorka krakowskich wystaw, festiwali i wydarzeń artystycznych. Animatorka działań kulturalnych.

Namiot warsztatowy:

12.07.2021 (poniedziałek) godz. 9.30

13.07.2021 (wtorek) godz. 11.30

14.07.2021 (środa) godz. 16.30

FAKTURA PAPIERU

Papier jest wszechobecny w naszym życiu – o różnej teksturze, różnym zabarwieniu, grubości, giętkości towarzyszy nauce, pracy i codziennej aktywności domowej. Można go wykorzystać w jego podstawowej formie – kartki, lecz bardziej interesujące jest tworzenie przedmiotów pięknych wykorzystujących właściwości materiału jakim jest papier.

Podczas warsztatów powstaną wycinankowe zakładki i kartki okolicznościowe,  naszyjniki i kolczyki przedstawiające motywy budzące pozytywne skojarzenia (zapach lasu, pobyt na plaży, motyw ulubionego zwierzątka) oraz świetlne girlandy na taras albo do pokoju..    

Instruktor:

Natalia Starczak: Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wydział Wzornictwa oraz wydziału Architektury Wnętrz na specjalizacji Wystawiennictwo. Ukończyła także Studium Pedagogiczne i z zamiłowaniem prowadzi zajęcia dla dzieci w szkole podstawowej. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Bydgoszczy nie porzuciła zamiłowania do rysunku i malarstwa, którym poświęca wolne chwile i testuje różne techniki. W 2010 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka wielu nagród. Na swoim koncie ma wystawy indywidualne i zbiorowe.

Namiot warsztatowy:

13.07.2021 (wtorek) godz. 16.30

14.07.2021 (środa) godz. 9.30

15.07.2021 (czwartek) godz.  9.30

FAKTURA METALU

Metal należy do najbardziej trwałych materiałów. Kojarzy się z narzędziami, urządzeniami, wielkimi konstrukcjami, ale możliwości metaloplastyki sprawią, że druty miedziane, stalowe będą giętkie i nabiorą lekkości. I nadal będą bardzo trwałe. Na warsztatach metaloplastycznych zostaną wykonane brosze, kolczyki i naszyjniki, ale też bardzo skuteczne zakładki do książek.

Instruktor:

Karolina Duda-Rajek: Ukończyła Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze z dyplomem ze Snycerstwa. W liceum z chęci nauki realizowała również zadania z zakresu szkła artystycznego. Absolwentka Studium Reklamy we Wrocławiu. W 2015r. obroniła licencjat z zakresu projektowania biżuterii w Pracowni Projektowania Produktu. W 2019r. zrealizowała dyplom magisterski na wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Od 2008 roku kurator i uczestnik  licznych wystaw artystycznych w kraju i zagranicą. Koordynator i kurator Przeglądu Kultury Studenckiej 2017 we Wrocławiu. Projektant form użytkowych,  organizator eventów, fotograf, grafik, malarz, krawcowa…

Namiot warsztatowy:

12.07.2021 (poniedziałek) godz. 11.30

13.07.2021 (wtorek) godz. 9.30

14.07.2021 (środa) godz. 11.30

FAKTURA SŁOWA

Sensoryczna gra

Warsztaty “Faktura Słowa” to prawdziwe wyzwanie dla uczestników. Celem drużyny (maksymalnie 3-osobowej) po wejściu do namiotu będzie ułożyć jak najwięcej słów. Żeby zdobyć potrzebne litery gracze będą próbowali dostać się do nich skacząc po kolorowych wyspach. Po ukończeniu tego wyzwania na graczy czeka zadanie ostateczne – zobrazowanie faktury słowa.

Instruktor:

Anna Gajdziszewska: z Parafiadą związana od 20. edycji. Wieloletnia animatorka, zawodowy tłumacz zasad gier i specjalistka od kreatywnego myślenia. Organizatorka wydarzeń okolicznościowych, autorka wielu zabaw animacyjnych. Z wykształcenia matematyczka, ale z zamiłowania projektantka gier planszowych. Swoje pasje realizuje w życiu poprzez prowadzenie własnej działalności – firmy Grawitacja.

Namiot gry:

12 – 15.07.2021, godz. 15.00 – 18.00

FORMY UCZESTNICTWA W KULTURZE

Konkursy czyli PREZENTACJE ARTYSTYCZNE REPREZENTACJI
1. konkurs plastyczny w 2 kategoriach tematycznych ( w 3 kategoriach wiekowych: 10-12, 13-15 i 16-18 lat) :

A. “Człowiek przyszłości – Rok Lema”

B. Plastyczna realizacja słów Prymasa Tysiąclecia “Świat jest wypełniony głosem Bożym”


2. konkurs wokalny (w 3 kategoriach wiekowych j.w.) i dwóch kategoriach tematycznych (muzyka świecka i religijna)
3. Przegląd Małych Form Teatralnych “Teatr polski widzę ogromny!”
4. konkurs recytatorski “Mów do mnie wierszem” (Norwid i Baczyński)
5. konkurs taneczny “Off-dance”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych