§ 1. Organizator 33. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży
- Organizatorem Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.
- Stowarzyszenie Parafiada im. Józefa Kalasancjusza powołuje Komitet Organizacyjny 33.Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, który odpowiada za prawidłowy przebieg wydarzenia.
- Biuro Komitetu Organizacyjnego znajduje się w siedzibie Stowarzyszenia Parafiada w Warszawie, przy ulicy Gwintowej 3, e-mail: parafiada@parafiada.pl; www.parafiada.pl.
§ 2. Termin i miejsce
- 33. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbędzie się w dniach od 10 do 15 lipca 2022 roku.
- Uroczysta Inauguracja 33. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży i Program Parafiady będą realizowane w Warszawie na kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
§ 3. Uczestnictwo
- Prawo udziału i startu w 33. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży mają grupy zorganizowane: reprezentacje parafiad regionalnych, polonijnych, reprezentacje szkół, parafii, organizacji pozarządowych, klubów sportowych, zespołów artystycznych.
- W skład każdej reprezentacji wchodzi minimalnie 5 uczestników i jeden opiekun do maksymalnie 15 uczestników w wieku 10-19 lat i dwóch opiekunów.
- Udział reprezentacji zagranicznych rozpatrywany jest w trybie indywidualnym. Konieczny jest bezpośredni kontakt z koordynatorem programu.
- Każda reprezentacja jest delegowana przez uprawnioną osobę (np. proboszcza, prezesa klubu, dyrektora szkoły lub placówki). Za delegację uznaje się pisemne zgłoszenie zgodne z załącznikami zawierające listę uczestników i nazwiska opiekunów potwierdzoną podpisem i pieczęcią placówki. Każdy z uczestników biorących udział w zawodach sportowych powinien posiadać pisemną zgodę lekarza. Przedstawienie w zgłoszeniu nieprawdziwych informacji dyskwalifikuje całą reprezentację z udziału w imprezie.
- W przypadku uczestników innych wyznań i religii prawa reprezentowania własnej wspólnoty w Parafiadzie nabywa się analogicznie.
- Uczestnictwo reprezentacji/osób niepełnosprawnych regulowane jest na podstawie indywidualnego porozumienia ze Stowarzyszeniem.
- Każda reprezentacja ma liczbę opiekunów zgodną z obowiązującymi przepisami o wypoczynku zorganizowanym. W przypadku gdy reprezentacja liczy więcej niż 10 uczestników wymagani są dwaj opiekunowie.
- Opiekunowie podczas 33. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży mogą uczestniczyć we współzawodnictwie zgodnie ze swoją grupą wiekową. Szczegółowo określa to niniejszy Regulamin.
- Opiekunami mogą być czynni nauczyciele, pracownicy placówek oświatowo-wychowawczych, trenerzy klubów sportowych oraz inne osoby pełnoletnie posiadające aktualne uprawnienia opiekuna grup kolonijnych.
§ 4. Program
- Program 33.Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży tworzą trzy wzajemnie uzupełniające się części (filary):
A) Stadion
Program sportowo-rekreacyjny obejmuje współzawodnictwo sportowe w 11 dyscyplinach, w tym w 12 konkurencjach oraz treningi strzeleckie, gry i zabawy rekreacyjne. Współzawodnictwo sportowe rozpisane jest w załączonym „Zestawieniu dyscyplin i konkurencji sportowych”.
B) Teatr
Program kulturalno-oświatowy obejmuje współzawodnictwo w konkursach: wiedzy, plastycznych, wokalnych, recytatorskim i tanecznym oraz w Przeglądzie Małych Form Teatralnych. Współzawodnictwo w tej części programu określone jest w „Zestawieniu konkursów”, z osobnymi regulaminami.
W ramach Parafiady odbywają się również warsztaty, spotkania z przedstawicielami kultury, oświaty, sportu, życia publicznego, wycieczki szlakiem zabytków Warszawy, spotkania z władzami samorządowymi Warszawy, spotkania środowiskowe z udziałem uczestników, organizatorów, sponsorów, mieszkańców stolicy.
C) Świątynia
Klasyfikacja w tym filarze obejmuje współzawodnictwo w konkursach wiedzy, plastycznych, wokalnych i teatralnych o tematyce religijnej, które znajdują się w „Zestawieniu Konkursów”. Program liturgiczno-ekumeniczny obejmuje przygotowanie i czynny udział w codziennej modlitwie, Eucharystii, spotkaniach formacyjnych, biblijnych i ewangelizacyjnych. Szczegóły znajdują się w harmonogramie i programie szczegółowym.
§ 5. Współzawodnictwo, klasyfikacja, nagrody
- Współzawodnictwo parafiadowe oparte jest na starogreckiej triadzie: STADION-TEATR-ŚWIĄTYNIA.
- Współzawodnictwo parafiadowe obejmuje: 11 dyscyplin sportowych, w tym 12 konkurencji oraz 10 konkursów z zakresu edukacji kulturalnej i artystycznej (wiedzy, plastyczne, wokalne, recytatorski, taneczny i Przegląd Małych Form Teatralnych).
- Współzawodnictwo parafiadowe organizowane jest dla dziewcząt (kobiet) i chłopców (mężczyzn)
w następujących kategoriach:
- kategoria D (młodzicy)- roczniki 2009-2012,
- kategoria J (juniorzy) – roczniki 2006-2008,
- kategoria M (młodzieżowcy) – roczniki 2003-2005,
- kategoria N (niepełnosprawni, dziewczęta i chłopcy) – roczniki 2003 i młodsi,
- kategoria O (opiekunowie)- roczniki 2002 i starsi.
- Każdy reprezentant ma prawo startu:
- maksymalnie w 3 konkurencjach sportowych (grupowych czy indywidualnych),
- maksymalnie w 5 konkursach z części programu teatr i świątynia zgodnie z regulaminami konkursów.
- Udział w warsztatach jest poza limitem startowym.
- Współzawodnictwo parafiadowe zgodnie z triadą STADION-TEATR-ŚWIĄTYNIA jest podstawą klasyfikacji indywidualnej i zespołowej. Udział w każdej z trzech części programu podlega punktacji indywidualnej i zespołowej według szczegółowych regulaminów. Za miejsca od I do III w rywalizacji sportowej laureaci otrzymują okolicznościowe medale, puchary i dyplomy, natomiast we współzawodnictwie z zakresu edukacji kulturalnej i artystycznej statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe.
- Dodatkowo prowadzona jest dla reprezentacji (drużynowo) klasyfikacja generalna według zasady, że 10 najlepszych reprezentacji z każdego filaru otrzymuje punkty od 10 do 1 według kolejności zajętego miejsca. Klasyfikacja generalna stanowi sumę punktów uzyskanych w każdym z trzech parafiadowych filarów.
- Na podstawie wyników klasyfikacji generalnej przyznana zostanie nagroda dla najlepszej reprezentacji
- Komitet Organizacyjny może przyznać nagrodę specjalną Fair Play.
§ 6. Zgłoszenia
- Udział w 33. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży zgłasza się poprzez stronę miedzynarodowa.parafiada.pl zgodnie z dostępnymi tam formularzami w następujących terminach:
- zgłoszenie wstępne dla grup krajowych do dnia 10 czerwca 2022 roku,
- pełne zgłoszenie grup krajowych do dnia 30 czerwca 2022 roku
- do reprezentacji zagranicznych stosują się odrębne zasady dotyczące terminu i formy zgłoszenia. Bezpośredni kontakt z koordynatorem programu maria.kujel@parafiada.pl
- Zgłoszenia przesłane w inny sposób nie będą rejestrowane.
§ 7. Warunki udziału
- Organizatorzy zapewniają:
- zakwaterowanie w domu studenta Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i pełne wyżywienie od kolacji w dniu 9 lipca 2022 roku do obiadu w dniu 15 lipca 2022 roku.
- możliwość uczestnictwa w całym programie imprezy zgodnie z parafiadową triadą, w tym w imprezach towarzyszących oraz programie zwiedzania Warszawy,
- opiekę medyczną,
- ubezpieczenie na czas imprezy w zakresie NNW dla uczestników i opiekunów. Ubezpieczenie to obejmuje tylko osoby zgłoszone w Biurze Komitetu Organizacyjnego zgodnie z potwierdzoną listą uczestników. Ubezpieczenie nie obejmuje wypadków w drodze na imprezę i w drodze powrotnej.
- środki dezynfekujące i ochrony osobistej według obowiązujących zasad sanitarnych.
- W momencie rejestracji i weryfikacji ostatecznej listy reprezentacji w recepcji 33. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży opiekunowie i uczestnicy otrzymują:
- identyfikator będący dowodem udziału i dokumentem tożsamości każdego uczestnika bądź opiekuna podczas trwania Parafiady;
- koszulkę okolicznościową;
- kartę kwaterunkową
- kartę żywieniową -aplikacja wg nr identyfikatora uczestnika;
- inne materiały parafiadowe związane z imprezą i miejscem.
§ 8. Obowiązki uczestnika
- Niniejszy Regulamin obowiązuje wszystkich uczestników i ich opiekunów w czasie trwania 33. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży.
- O chorobach, wypadkach itp. należy niezwłocznie powiadomić opiekuna grupy i przedstawiciela obsługi medycznej.
- Całkowicie zabronione jest palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, używanie narkotyków oraz innych środków psychoaktywnych.
- Uczestnik 33. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży przy zakwaterowaniu w domu studenta otrzymuje: klucz do pokoju (wspólny dla wszystkich mieszkańców danego pokoju), pościel i sprzęt stanowiący wyposażenie danego pokoju.
- Uczestnik Parafiady ma prawo do korzystania ze wszystkich urządzeń domu studenta, przeznaczonych do ogólnego użytku.
- Uczestnik Parafiady mieszkając w domu studenta zobowiązany jest do:
- zachowania czystości i porządku w pokojach, przedpokojach, węzłach sanitarnych, pomieszczeniach ogólnego użytku (kuchnie, pralnie, sale TV i cichej nauki),
- utrzymanie w czystości i sprawności technicznej używanych urządzeń domu studenta,
- przestrzegania przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny.
- W akademikach szczególności zabrania się:
- używania w pokojach: kuchenek i grzejników elektrycznych oraz innych urządzeń pobierających większą moc prądu za wyjątkiem: żelazek, lodówek, sprzętu RTV i elektrycznych maszynek do golenia,
- manipulowania przy elektrycznych tablicach rozdzielczych, instalacji: elektrycznej, gazowej, telefonicznej, RTV, przerabiania zamków i kluczy do pokoi,
- wrzucania śmieci i przedmiotów do urządzeń sanitarnych, kanalizacyjnych, pionów na korytarzach itp.
- Uczestnik Parafiady ponosi odpowiedzialność finansową za wszelkie zniszczenia.
- Odwiedziny w pokojach są zabronione.
- Zabronione jest wynoszenie klucza od pokoju poza teren domu studenta. Przy wychodzeniu należy go pozostawić w recepcji domu studenta.
- Cisza nocna obowiązuje na terenie całego miasteczka parafiadowego (w tym domu studenta) w godz. od 22.00 do 6.00.
§ 9. Wolontariat
Wolontariusze mogą podejmować odpowiedzialne zadania na poszczególnych etapach Parafiady 2022, i są zaangażowani na podstawie pisemnego porozumienia zgodnie z Ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2018 poz. 450 z późn.zm).
§ 10. Grantodawcy, Darczyńcy i Sponsorzy
- Realizacja programu współzawodnictwa parafiadowego jest oparta w dużym stopniu na wsparciu urzędów administracji publicznej, dobroczyńców i sponsorów.
- Wykaz Grantodawców, Darczyńców i Sponsorów będzie dostępny na stronie internetowej www.parafiada.pl.
- Informacja o wsparciu finansowym z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych będzie przygotowana według wytycznych Rozporządzenia Rady Ministrów z 20 grudnia 2021 r.
- Wszyscy Darczyńcy i Sponsorzy zaangażowani w Parafiadę 2022 otrzymają podziękowanie/dyplom dokumentujący zaangażowanie w realizację międzynarodowego projektu pn. ”Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało – Parafiada 2022”.
§ 11. Postanowienia końcowe
- W sprawach szczególnych Komitet Organizacyjny rezerwuje sobie prawo rozstrzygania.
- W stosunku do uczestników, którzy nie będą stosować się do postanowienia niniejszego Regulaminu zostaną wyciągnięte następujące konsekwencje:
- upomnienie dla uczestnika oraz opiekunów reprezentacji,
- dyskwalifikacja uczestnika/uczestników w dyscyplinach i konkurencjach sportowych oraz w programie Teatr i Świątynia wykraczających poza limit regulaminowy,
- W przypadku notorycznego przekraczania regulaminu organizatorzy zastrzegają sobie prawo do:
- wykluczenia uczestnika z możliwości udziału w najbliższej Parafiadzie,
- przekazania informacji do placówki, którą reprezentuje uczestnik,
- w skrajnych przypadkach do wykluczenia całej reprezentacji z dalszego udziału w Parafiadzie.
- W sprawach nieobjętych Regulaminem mają zastosowanie ogólne przepisy obowiązujące na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
- Stowarzyszenie Parafiada zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu ze względu na nieprzewidziane okoliczności pojawiające się podczas realizacji programu.