Swap content #1

Lorem ipsum dolor sit amet, at mei dolore tritani repudiandae. In his nemore temporibus consequuntur, vim ad prima vivendum consetetur. Viderer feugiat at pro, mea aperiam

Projekty realizowane w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021, finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

C:UsersAsusDesktoppromocja KPRMznaki_strona_www (1).png

W roku 2021 Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza we współpracy z partnerami polonijnymi w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021 realizuje zadania zlecone:

1.„ORGANIZACJA WYDARZEŃ REKREACYJNO – SPORTOWYCH  DLA DZIECI I MŁODZIEŻY POLONIJNEJ”

Wartość dofinansowania: 30 000,00;  Całkowita wartość: 35 000,00

W ramach zadania są organizowane dwa wydarzenia rekreacyjno – sportowe: Dzień Dziecka i  wydarzenie pn. „Łączy nas sport” – tydzień piłkarski dla młodzieży polonijnej.

Głównym celem wydarzeń jest promocja polskiej kultury i sportu wśród przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą, organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych, integracja środowiska polonijnego.

Program dwóch wydarzeń jest zróżnicowany ze względu na charakter, miejsce i długość trwania imprezy. Podczas Dnia Dziecka w Dolinie uczestnicy skorzystali z ciekawego intensywnego programu triady parafiadowej STADION (rekreacja, sztafeta, gry i zabawy integracyjne), TEATR (występy artystyczne, konkursy plastyczne, muzyczne, zabawy taneczne, śpiewanie polskich piosenek, konkursy z nagrodami), ŚWIĄTYNIA (Masz Św. na rozpoczęcie i wspólna modlitwa na zakończenia Dnia Dziecka).

 Drugie wydarzenie „Łączy nas sport” – tydzień piłkarski dla młodzieży polonijnej zawierał codzienne treningi na profesjonalnych boiskach do piłki nożnej, ćwiczenia ogólnorozwojowe z piłką, biegi w terenie (ćwiczenia wybiegowe), ćwiczenia rozluźniające i rozciągające mięśnie oraz kształtujące cechy motoryczne podczas gier i zabaw rekreacyjnych, zajęcia teoretyczne (taktyka gry w piłkę nożną, zapoznanie z zasadami fair play itp.). Codziennie rano młodzież brała udział w Eucharystii i konferencji tematycznej o wartościach duchowych i wartości sportu. Podczas zgrupowania sportowego również została zorganizowana wycieczka edukacyjna szlakiem historii Kresów, w ten sposób chcemy łączyć edukację i sport oraz integrację młodzieży.

2. „SZKOLENIA  LIDERÓW I ANIMATORÓW RUCHU PARAFIADOWEGO DLA WOLONTARIUSZY POLONIJNYCH”.

Wartość dofinansowania: 19 000,00;  Całkowita wartość: 21150,00

Zadanie ma na celu przygotowanie wolontariuszy polonijnych do pracy, która prowadzi do wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży opartego na sporcie, wiedzy i duchowości oraz aktywnego i świadomego działania w swoich środowiskach polonijnych.

Szkolenie odbyło się na Ukrainie w Dolinie dla środowisk i osób z Archidiecezji Lwowskiej, które współpracują ze stowarzyszeniem co najmniej od kilku lat. Jego realizacja zapewnia kontynuowanie, rozwijanie i pogłębianie pracy wychowawczo-edukacyjnej oraz integracyjnej na Ukrainie. 

Zajęcia teoretyczne realizowane podczas szkolenia, były oparte o doświadczenia i rozwiązania wypracowane przy ponad trzydziestoletniej realizacji programu wychowawczo-edukacyjnego Parafiada, zaś zajęcia praktyczne dotyczyły sposobu animacji czasu wolnego i wychowania dzieci i młodzieży poprzez zabawę, ruch i ćwiczenia fizyczne, ekspresję artystyczną pobudzające wyobraźnię, komunikację, rozwoju kompetencji liderskich, współpracę w grupie, umiejętności rozwiązywania konfliktów, identyfikacji indywidualnej i grupowej. Warsztaty podczas szkolenia pozwoliły na wyminę najlepszych doświadczeń i wzbogacenie metod pracy lokalnych liderów w środowisku polonijnym.

Dla każdego  uczestnika zostały przygotowane  materiały szkoleniowe i dydaktyczne. Na zakończenie szkolenia  uczestnicy otrzymali  Certyfikaty – Lidera i Animatora Ruchu Parafiadowego oraz drobne upominki.

Dzień Dziecka w Dolinie – zdjęcia:

Szkolenie Liderów i Animatorów Ruchu Parafiadowego dla Wolontariuszy polonijnych – zdjęcia: