Parafiada to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary, które zakończyło się 16 lipca 2021 r. W tym roku na to święto, po rocznej przerwie, przyjechało do nas 18 reprezentacji z całej Polski, a uczestnicy reprezentowali swoje kluby sportowe, parafie i szkoły. Łączyliśmy się z parafiadowiczami z zagranicy i gościliśmy reprezentację z Doliny na Ukrainie. W tegorocznej Parafiadzie uczestniczyło niespełna pół tysiąca dzieci, młodzieży wraz z opiekunami, a w Komitecie Organizacyjnym pracowało kilkadziesiąt osób, w tym bardzo duże grono wolontariuszy. Parafiada opiera się na greckiej triadzie: stadion – teatr – świątynia. Stadion to 11 dyscyplin, 22 konkurencji, starty indywidualne i grupowe. Teatr to konkursy, przeglądy, warsztaty i możliwość zwiedzania stolicy. Świątynia to wspólna modlitwa połączona ze słowem, muzyką i obrazem.

Na tegorocznej Parafiadzie odnotowano 565 startów w rozgrywkach sportowych, a największą popularnością cieszyły się: strzelectwo sportowe, rzut piłeczką palantową i badminton. Odnotowano też i 155 startów w konkursach z filaru kultury i religijnego, a największym zainteresowaniem cieszyły się zdecydowanie warsztaty „formy i faktury”. Parafiada to prawdziwe rekolekcje, w tym roku pod hasłem “Restart”. Spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie w dużym namiocie i małym namiocie adoracji.

Tegoroczną Parafiadę Patronatem Honorowym objął o. dr Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.

Na gali zakończenia w piątek, 16 lipca gościliśmy prof. dra hab. Michała Zasadę, Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. dra hab. Jarosława Gołębiewskiego, Prorektora ds. dydaktyki, dra inż. Władysława Skarżyńskiego, Kanclerza SGGW oraz p. Janusza Samela, Dyrektora Biura Sportu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Magdalena Michułka-Kuraś, szefowa Grupy Ratownictwa Medycznego PCK Bydgoszc, w dowód uznania za wieloletnie efektywne wsparcie Polskiego Czerwonego Krzyża, przekazała na ręce o. Tomasza Olczaka Medal 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża dla Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.

Galę zakończenia wraz z o. Jackiem Wolanem, rzecznikiem Parafiady, prowadziła młodzież, która w bardzo twórczy sposób prezentowała swoje reprezentacje w czasie inauguracji: Katarzyna Kodym z Parafii Matki Kościoła w Ruchnie oraz Filip Chalcarz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie.

Na Parafiadzie prowadzona jest klasyfikacja generalna w każdym z trzech filarów: stadion, teatr, świątynia. Nagroda dla najwszechstronniejszej reprezentacji wędruje do zespołu, który zdobył najwięcej punktów w każdym z filarów. W ty mroku zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie i wyprzedziła reprezentacje Parafii św. Antoniego Padewskiego z Bydgoszczy oraz reprezentację Parafii św. Faustyny Kowalskiej z Białegostoku.

Puchar Fair Play przyznano Oliwii Mizera z Bydgoszczy, który w ramach rozgrywanego turnieju badmintona wykazała się dużą empatią wobec rywalki, nad którą miała dużą przewagę i mimo prowadzonej rywalizacji sportowej z dużą wyrozumiałością przekazywała jej potrzebne informacje oraz instrukcje.

Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu: dzięki środkom z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu państwa w ramach programu Sport dla Wszystkich; z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego; ze środków Biura Sportu m.st. Warszawy.

Dziękujemy za obsługę medialną i patronat, którego udzieliła nam: Telewizja Polska, Radio Plus Warszawa, Gość Niedzielny, Tygodnik Idziemy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *